30 Ağustos Utku Bayramı’na doğru

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla tebrik mesajı yayımladı.

Gürkan, mesajında Türk milletinin, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuza kadar yaşatmaya bitmeme edeceğini belirtti.

30 Ağustos’un, Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün tıpkısı ulusu küllerinden baştan var ettiği, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyet’in kuruluşunun temellerinin atıldığı yüce benzeri periyot olduğunu ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

“Milletimizin edebi Başkomutanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü sonsuza kadar ama sonsuza büyüklüğünde daima ve daima yaşatmaya devam edeceğiz. Şundan on paralık kimsenin kuşkusu olmasın. Edirne’den Ardahan’a bu milletin bilcümle fertlerinin Cumhuriyet Altını sevgisi, elverişsiz sevgisi ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri bu millete herhangi bir ahit mum tutmuştur, imdi da tutmaya devam edecektir.

İşte bu kutlu zaferin bugün 100. yılını kutlamaktan saygınlık ve hava duyuyoruz. Bugün bire bir kat elan alay veriyoruz kim tüm imkansızlıklara, yokluklara, çekilen açılara rağmen bin bire bir bata çıka kurulan Cumhuriyet Altını’imize sahip çıkmaya, Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün izinde ülkemizi ileriye atmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bağımsızlık uğruna canlarını feda eden yekpare şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

– AK Öğür İl Başkanı İba’nın mesajı

AK Öğür Edirne İl Başkanı Sarih İba, 30 Ağustos zaferinin 100’üncü sene dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

İba, 30 Ağustos zaferinin yıl dönümünü balaban tıpkısı kurum ve mutlulukla kutladıklarını belirtti.

Dumlupınar’da düşmanı yenen Gazi Mustafa Kemal komutasındaki kahraman ordunun, zaman yaşadıkları öz saygı ve gururun yegane kaynağı olduğunu bildiren İba, Halas Savaşı’nın başarı noktası olan, bağlanak ve tesanüt süresince gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos zaferinin, Türk milletinin fedakarlığının, kararlılığının ve vatan sevgisinin önemli ve manidar tıpkı göstergesi olduğunu tabir etti.

30 Ağustos zaferinin Türk milletinin azim ve iradesinin, gücünün ortaya koyulması bakımından nazik önem bildirme ettiğini tamlayan İba, “Bu koca zaferimiz, muazzez milletimizin çekinti etmeksizin reddettiği, gücünü sınayanlara gerekli cevabı verdiği balaban dönüm noktalarından biridir. Bize sakıt üstelik ölümlülük odaklarına alın bu aziz vatanı tarihimizden ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla sonuna büyüklüğünde korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin ayrımsız ruh ve tıpkı iradeyle yarınlara emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayan İba, mesajında şunları kaydetti:

“Balaban taarruz zaferiyle bir alplık destanı yazılmıştır. Tığ de yürüttüğünüz mücadeleyle ahir nesillerin uğrunda çok henüz açık, haddinden fazla elan görgülü benzeri feraset açmanın gayreti içindeyiz. Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını bırakıt adına tezyit etmek için kesintisiz çalışıyoruz. Balaban zaferden aldığımız esin ve cesaretle Türkiye’yi henüz görgülü ayrımsız geleceğe vurmak için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Türk Milletinin birçok fedakarlıklarla verdiği İstiklal mücadelesini bütün dünyaya haykırdığı ve sonucunu zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos tarihi; yiğit ordumuzun ve ermiş milletimizin cesim tarihinde açtığı altın tıpkısı sayfadır. Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu manidar zaferin 100. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, cebe arkadaşlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan işleyen Aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, ürkmek ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Utku Bayramımız kutlu olsun.”

-CHP İl Başkanı Pekcanlı’nın mesajı

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı nedeniyle tasa yayımladı.

Pekcanlı mesajında, 30 Ağustos zaferinin irtibat, el birliği ve dayanışma ruhuyla yazılmış nazik tıpkı gestalt olduğunu belirtti.

Ebedi Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde 30 Ağustos 1922 haset zaferle sonuçlanan Iri taarruzun, Türk milletini, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan değerli ayrımsız bap olduğunu nâkil Pekcanlı, “30 Ağustos günü, aziz milletimiz ‘Ya istiklal evet ölüm’ diye niteleyerek çıktığı yolda hedefine başarmış, bu topraklarda işlek insanların katiyen esir yaşamayacağını bütün dünyaya göstermiştir. Bu galibiyet ile halkımızın yaktığı, bağımsızlık, özgürlük ve doğruluk ışığı bilcümle mazlum milletlerin da esirlik zincirlerini kırarak özgürlüğe kavuşmasına ilham vermiştir. Bu önsezi ve düşüncelerle başta Halas Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk görünmek için yekpare şehitlerimize rahmetle anıyor, vatanı için mücadele veren kahramanlara şükranlarımı sunuyor, halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

MHP İl Başkanı Tercan’ın mesajı

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Tercan, mesajında 30 Ağustos zaferinin sunma şişman yiğitlik destanlarından biri olduğunu vurguladı.

Tarihi yevmi politik ve ideolojik çekişmelerin uzlaştırıcı haline getirmeye çalışan nifak çabalarına cebin birliği korumanın heybetli olduğunun altını çizen Tercan, şunları kaydetti:

“Şişman Zafer’in 100. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile muzaffer askerlerini ve bu vatan amacıyla fert veren, büyük bayrağı yere düşürmeyen eren şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyoruz. Mekanları behişt olsun, ziyalı zarfında yatsınlar. Mustafa Eksiksizlik Atatürk demiş kim ‘Bu sahada cari Türk kanları, bu gökyüzünde uçan şehit ruhları mehabet ve cumhuriyetimizin zevalsiz koruyucularıdır.”

Feyiz Partisi İl Başkanı Uğurlu’in mesajı

Kâm Partisi İl Başkanı Sinan Tekin, mesajında 30 Ağustos 1922 tarihinin, yıllarca süren Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen bir ruz yerine da kayıtlara geçtiğini belirtti.

Türkiye’yi bölüp, bölmek ve vira etmek isteyenlere 100 yıl önceki balaban tıpkısı öğüt verildiğine özen çekici Uğurlu şunları kaydetti:

“Milletimiz, canını dişine takarak irtibat ve beraberlik içinde 30 Ağustos 1922 tarihinde haçlı ordularını aşınmış ederek onlara tarihi bir ders verdi. İnancı, Namusu, Vatanı ve Bayrağı uğruna canlarını veren aziz şehitlerimiz bize bu güzelce toprakları sevimli ettiler. 30 Ağustos Zaferi bizim birlik ve beraberliğimizin örneğidir. Yayılımcı güçler zaman gine bire bir taşmış emeller peşinde koşuyor. Çeşitli entrikalarla ülkemizi ayırmak, Milletimizi başkaca İslam alemini birbirine budamak sonuçta kul haline getirmek istiyorlar. Bire Bir bakıma, 1920’lerde yapamadıklarını bugün politik, konuşu, sosyal ve da silah zoruyla gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Ongunluk Partisi olarak biz sıradan bire bir siyasal savaşım yapmıyoruz. Yapmış olduğumuz savaşım, ülkemizi değme bakımdan vesayet altına alıp işletmek, itibarını azaltmak ve sonunda kolay banak haline getirip yutmak isteyenlerin bu emellerini boşa idrak etmek içindir. İçinde bulunduğumuz şartlarda yegâne canevi, biricik el almak zorundayız. Temas vatan evladının kalbi milletimizin ilişki beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü üzere atmaktadır. Bu kalp ve düşüncelerle parçalanmamış milletimizin 30 Ağustos Yengi Bayramı’nı kutlarım.”

ÇIKAR YOL Partisi İl Başkanı Arda’nın mesajı

MERHEM Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda, 30 Ağustos Galebe Bayramı nedeniyle tıpkısı tebrik kartı mesajı yayınladı.

Arda, mesajda, yurt sevgisi, istiklal tutkusu ve kahramanlığın destanlaştığı hümayun mücadelenin kıvanç haset olan 30 Ağustos zaferinin 100. yıl dönümünü nazik aynı heyecan ve gururla algı ettiklerini ifade etti.

26 Ağustos’ta Şişman Taarruzla başlayan ve 30 Ağustos 1922’bile Başkomutanlık Meydan Savaşı ile taçlanan Halas Savaşı’nın sadece Türk milletine değil, dünyadaki tam milletlere denk olduğunu ifade fail Arda, şunları kaydetti:

“Bu galebe; hep yokluklara, imkansızlıklara karşın yüreği yurt sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği nazik kahramanlıkların ve koskocaman mücadelenin sonucunda elde edilen nazik tıpkısı zaferdir. Zaman süresince gücünü, inan, irtibat ve beraberlikten düzlük milletimizin topluluk olduğu kutsi değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı ve Büyük Saldırı ruhu, şimdiye kadar olduğu kadar daha çok de karşılaşacağımız badireleri aşmamızda sunma nazik güvencemiz olacaktır.

Zaman böylesi makro ayrımsız tarihin mirasçıları olan bizlere sakıt yeryüzü büyük görev bir bilinç ve ruhla, atalarımızın emaneti vatanımıza ve Cumhuriyetimize ehil geçmek, ülkemizin gelişmesi üzere var gücümüzle çalışmaktır. Milletimiz esbak olduğu kabilinden bugün üstelik bu sorumluluğunu milli birlik ve beraberlik düşüncesiyle bağımsız ve bağımsız gönül kararlılığını sürdürecektir. Bu gösterişli zaferin yıl dönümünde, özellikle Gazi M. Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları oluşmak üzere, cemi şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve tazimle anıyor, aziz milletimizin 30 Ağustos Utku Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.”

Share: