AFAD Başkanı Sezer, Türkiye genelinde ilk kez yapılacak “çök nizam tutun” tatbikatını anlattı Açıklaması

Afet ve Evgin Ebat Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Türkiye genelinde ilk defa uygulanacak ve herkesin katılabileceği “çök akort tutun” tatbikatına ilgilendiren, “Ocumak ve ürkü olmasın diye niteleyerek siren sistemini kullanmayacağız. SMS bildirimi, Hayati Ihtar Bildirimi, cami ve şehremaneti hoparlörlerinden, monitör ve radyo kanallarından bilgilendirmelerle vatandaşlarımıza ulaşacağız.” dedi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Teşrinisani 1999 Düzce depreminin yıl dönümü dolayısıyla ferda saat 18.57’birlikte büyüklük genelinde yapılacak “çök künde tutun” tatbikatı hazırlıkları için bilgi verdi.

2021 Afet Yetişek Yılı kapsamında, 56 milyon kişiye kıran farkındalık eğitimi verildiğini, 2022 Facia Manevra Yılı kapsamında ise 94 bin tatbikatın yapıldığını anlatan Sezer, eğitim verilen insanların çizgi kalıplarının değişmesini, hareket ve ayrıksı afetlerle ilişik bilincin kazanılmasını ve bilgilerin yenilenmesini istediklerini belirtti.

Sezer, serencam aynı haftada Diyanet İşleri Başkanlığına vabeste kurumlar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki mektepli yurtlarında “zelzele yadigâr ve boşaltma tatbikatı” yapıldığına belen ederek, 12 Teşrinisani’birlikte yapılacak tatbikatın Türkiye genelinde ilk kez uygulanacağını söyledi.

HAY sistemi üzerinden brifing mesajları iletilecek

Tatbikata ilgilendiren parçalanmamış duyuruların yapıldığını bildiren Sezer, Bilim Kabul Etme ve Ifşa Sistemi (HAY) üzerinden çarşamba haset 66 milyon 154 bin kişinin cep telefonlarına gönderilen brifing mesajının zaman ve ferda de iletileceğini aktardı.

Yunus Sezer, 12 Teşrinisani saat 18.57’birlikte tüm vatandaşların çökertme telefonlarına gönderilecek “Hayati Uyarı Bildirimi” ile ünlü uyarma yapılacağını, televizyonlar ve radyo kanallarından tema yayınlanacağını, cuma hutbesinde ise vatandaşların bilgilendirileceğini kaydetti.

Ayrıca okullarda öğrencilerin birlikte bilgilendirildiğine dikkati çeken Sezer, herkesin, nerede bulunursa bulunsun tatbikata katılmalarını istediklerini vurguladı.

“Çök düzen tutun” hareketi uygulanacak

Sezer, tatbikat sırasında önceleri belirlenen sağlam ve emin alanda “çök tertip tutun” hareketinin yapılması gerektiğini tabir ederek, şöyle bitmeme etti:

“Uzmanlarımız ve eğitimcilerimiz, tatbikattan elde edilen verilerle ‘ne eksiklerimiz var, pratikte nelerle karşılaşıyoruz’ bunların üstelik analizini yapacak. Ona bakarak öğün haritamızı tahkim ederek, güçlendirerek bitmeme edeceğiz ama gelinen noktada şuna çokça seviniyoruz. Hep ülkede kıran farkındalığı oluşturmayı hedefliyorduk, buna adım adım ilerliyoruz.”

HAY sisteminden verilecek anonsların cami ve uray hoparlörlerinden bile yayınlanacağına işaret eden Sezer, “Çekinmek ve panik olmasın diye niteleyerek siren sistemini kullanmayacağız. SMS ihbarname, Dirimsel Uyarı Bildirimi, cami ve belediye hoparlörlerinden, TRT’ye ilgilendiren televizyon ve radyo kanallarından spontane olarak, ayrıksı radyo ve televizyonlarda ise bilgilendirmelerle vatandaşlarımıza ulaşmış olacağız.” dedi.

Tatbikat, 81 yer ve KKTC’bile yapılacak

Sezer, tatbikatın yapılacağı periyot İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında dip düzem yetkililerin, AFAD’dahi tıpkı araya geleceğini, 81 il ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) tatbikatın yapılacağını söyledi.

KKTC ile Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum’dan canlı yayın bağlantısı yapılacağını bildiren Sezer, matbuat mensuplarının tatbikatı anlatabilmeleri üzere İstanbul, İzmir, Ankara ve Düzce’bile kurulacak iletişim araçları platformlarında uzmanların deprem öncesi, hareket hatıra ve sonrasıyla ilişkin brifing yapacağını belirtti.

Sezer, İstanbul ve Bursa’daki eğitim bilimi merkezlerinin zaman boyu çıplak olacağını ve canlı simülasyon tırlarının birlikte ülke genelinde bulundurulacağını anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim 593 bin gönüllümüz var. Gönüllülerimiz hem tatbikat vesilesiyle etkin görev alacaklar hem bile tatbikatlara katılacaklar. Üniversitelerimiz, muhtarlarımız, sivil cemiyet kuruluşlarımız, akredite ettiğimiz STK’ler, gurur ve kuruluşlarımızın yetkilileri, şehir yöneticileri tatbikatın koordinasyonunda ve tatbikatta etkin bir şekilde fariza alacaklar.”

“Çök yerleştirme tutun” tatbikatı nasıl yapılacak?

Talih genelinde telefon, televizyon ve radyo ile cami ve şehremaneti hoparlörlerinden duyurulacak anonsta, “AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda cemi ülkede sarsıntı hatıra çök tonga tutun tatbikatı yapılmaktadır.” ifadesi kullanılacak.

Manevra kapsamında, mesajın duyulması halinde tehlikesiz görülen bire bir yerde, sağlam ayrımsız nesnenin yanında ya de altında çökülecek. Yalın, pencerelere çevrik şekilde kapanılacak, mir ve sorumluluk, tedenni ihtimali olan cisimlerden korunacak. Yer Sarsıntısı sona erene kadar, yatak veya yerleşme grubu kabil gösterişli ve balaban eşyalara tutunup beklenecek.

Share: