Ankara Büyüşehir, Sakarya Zaferi’nin 101’inci Yılını “Diriliş Yolu Yürüyüşü” İle Kutladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sakarya Zaferi’nin 101’inci yılını Polatlı’daki 12. Kadro Şehitliği’nde planlı “Basübadelmevt Yolu Yürüyüşü” ile kutladı. Konuşmasına Sakarya Zaferi ile ilgilendiren tıpkısı yanlışa özen çekerek başlayan Başkan Mansur Yoğun, “Sakarya Meydan Muharebesi dendiği antlaşma maatteessüf herkes bu savaşın Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Halbuki Haymana’dan Polatlı’evet büyüklüğünde olan 100 kilometrelik bir alanda haddinden fazla hunriz bir cenk oldu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Şehir Konseyi’nin düzenlediği etkinlikte, siyasi parti temsilcileri ve sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri, ABB Başkanı Mansur Sakil ile alay malay Polatlı’daki “Halide Edip Adıvar ve Milli Uğraş Eş Kahramanları Müzesi” önünden kısaca 800 metrelik mesafedeki 12. Grup Şehitliği’ne yürüdü.

Etkinlik kapsamında şehitlik uğrunda evvel dualar okundu peşi sıra birlikte Sakarya Meydan Muharebesi’nin anlatımı yapıldı. Anlatımdan bilahare Tembel Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve Polatlı Belediye Reisi Mürsel Yıldızkaya, kürsüye bundan sonra ve Sakarya Meydan Muharebesi’nde hayatını kaybeden şehitleri anarak, etkinlik amacıyla teşekkürlerini sundu.

Konuşmasına Sakarya Zaferi ile ait bire bir yanlışa özen çekerek başlayan Komutan Mansur Gösterişli, şunları söyledi:

“Sakarya Meydan Savaşı dendiği ahit maalesef hep bu savaşın Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Halbuki Tembel’dan Polatlı’evet büyüklüğünde olan 100 kilometrelik aynı alanda çok kanlı tıpkı kavga oldu. ‘Ey bulaşan bilmeden basıp geçtiğin bu yerey var ya’ diye başlayan şiirimiz var evet, Çanakkale amacıyla söylenmiştir. Amma bu sözler kelimesi kelimesine bu topraklar amacıyla üstelik geçerlidir. 101 yıldır şehit karın olduğu düşünülen bu topraklarda zinde vatandaşlarımız orayı ekim dışı bırakmışlardır. Saygıdan… Demincek çıktı bu mezarları ortaya çıkarmak üzere çalışıyoruz.”

“BU YAŞANANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Sözlerine gençlere seslenerek bitmeme eden Okkalı, “Gençler, bu topraklarda çok kanlı savaşlar yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk cepheyi murakabe etmek amacıyla geldiğinde attan düşerek kaburgasını sakatlamıştır. Bu alanlarda yaşandı bunlar. Zımnında bu yaşananları katiyen unutmayacağız” diye niteleyerek konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hattı vikaye yoktur sathı esirgeme vardır’ sözünü hatırlatan Gösterişli, “Tarihini unutan ayrımsız âdem hafızasını kaybetmiş gibidir. Geçmişimizi mutlaka bellemek zorundayız. Buraya katılımınızdan ufuk haddinden fazla teşekkür ediyor, ilişki ve muadele içerisinde nice yüz yıllar diliyorum” dedi.

ABB TV’DEN CANLI YAYINLANDI

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Yavaş’ın familya sahipliğinde Ankara Şehir Konseyi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Firez ve Toplumsal İşler Dairesi Başkanlığının organizasyonunda gerçekleştirilen aktiflik, ABB TV’den birlikte canlı yayınlandı. Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası ile Polatlı ve Haymana belediyeleri eliyle birlikte desteklenen etkinliğe katılan vatandaşlar, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

-Durmuş İlhan: “Sonuç yıllarda hele milli günlerimizin ve bayramlarımızın bu büyüklüğünde unutulduğu aynı dönemde hakeza tıpkı etkinlikte çıkmak bizim amacıyla gurur donör. Hakeza aynı organizasyon için Mansur Dokunaklı’a çok teşekkürname ediyorum.”

-Hüseyin Rahmi Atak: “Sayın Başkanımız Mansur Korkulu’a milli günlerimize çokça değer verdiği üzere ve Ankaralılara yansıttığı amacıyla çok teşekkür ediyorum. Bayağı politika aynı kenara onu çok seviyorum.”

-Halil Ecer (Ankara Gençlik Meclisi Başkanı): “Cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun başladığı mekandayız. Sabık yıl 100’üncü yıl da 101’inci yılını el emreylemek üzere toplandık. Mansur Ağır Sıklet ile başlayan ve iki yıldır bitmeme fail, artık da geleneksel arkaç gelecek bu ecdadı garip ika programları Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Kent Konseyi tarafından gelişigüzel yıl düzenlenecek. Binlerce gencin buraya atak atak geldiğini bürümek manevi yerine bizi coşturmaktadır.”

– Iye Ateş Parçası: “Bugün burada görüyoruz kim bu yengi bizim Cumhuriyetimizin, varlığımızın ve milli değerlerimizin başyapıtı. Mansur Başkanımızla beraber tekrar buluşuyoruz. Umarız gelenekselleşir ve Cumhuriyetimizin tek ant eskimeyeceğini, tek antlaşma unutulmayacağını, kimlere alın kıpırdak olduğumuzu tavzih etmek üzere burada olacağız.”

-Sav Fırat: “Ata’mızın ve silah arkadaşlarının verdiği uğraş sonucunda biz bugün bu ülkede abat dem alabiliyoruz. Onlara haddinden fazla öz borçluyuz.”

-Nesibe Durmaz: “Polatlı temas devir Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşu demektir. Eğer Polatlı’yı kazanamasaydık, şu anda bu topraklar üzerinde ‘Ne Bahtiyar Türküm’ diyemeyecektik.”Share: