Bayburt’un arz buğulanmış berberi mesaiye radyonun düğmesine basarak başlıyor

Kentin yer eski berberi olan Mustafa Atayeter, mesleğe 11 yaşındayken babasının şakirt vermesiyle aşama attı. Şimdilerde ise 81 yaşında olan idareci berber dükkânı meslekte 70’nci yılını geride bıraktığını belirtti. İşini çok isteyerek işleyen Atayeter, “Allah zenginlik verdikçe berberliğe devam edeceğim” dedi.

Sabahın er saatlerinde dükkanı açan Atayeter yıllardır dükkanı açkı açmaz radyonun düğmesine bastığını vurgulayarak, bu nedenle çevredekilerin, tıraşa gelenlerin namına ‘radyolu erkek berberi’ adını verdiklerini söyledi.

“81 yaşındayım, 11 yaşında başladım bu mesleğe, 70 senedir berberim”

Çeyrek asrı fazla süredir berberlik mesleğini aşkla fail Atayeter, “Mesleğimden memnunum, Tanrı canıma afiyet verdiği müddetçe berberliğe devam edeceğim” diye niteleyerek konuştu. Bayburt’taki arz eski berber olduğuna değinen Atayeter, “Bir Vakitler çok erkek berberi arkadaşlarımız vardı, bazıları rahmetli oldu, bazıları işi bıraktı ama ben bibi bitmeme ediyorum. Şu zaman Bayburt’ta en eski erkek berberi benim” dedi.

Çırak yetiştiren becerikli şu an çıraksız bir tane başına çalışıyor

Yaklaşık 20 şakirt yetiştirdiğini söyleyen Atayeter, şu dakika biricik kendisine çalıştığını kaydederek, “Benimle şu zaman müteharrik on paralık kimesne bulunmayan. Dun-üst 20 parça çırak yetiştirdim memlekette, daha şakirt filan dahi almıyorum öz kendime çalışıyorum. Doğrusu metanetli almaç de kalmadı, berber dükkânı deneyimsizlik mesleği ego yaşlandığım için yaşlıları, 50-60 senelik çarkıt arkadaşlarımı, tanıdıklarımı tıraş ediyorum” sözlerini kullandı.

“Ben çarkıt zanaatkar olduğumdan yağlık benim takımlar üstelik çabucacık tezce çarkıt sayılır”

Gelişen teknolojiyle birlikte berberlik mesleğinde birçok şeyin değiştiğini aktaran Atayeter, elektronik cihazların yanı sıra jiletle gelişigüzel özgün usturaların dahi artık kullanılmadığını belirtti. Günümüzde kullanmadığı umum makinelerinden birini eline alan Atayeter, “Bu elimde gördüğünüz araba kısaca 50 senelik umum makinesi. Bunu tümce çalıştıramaz. Güncel berberler bunu çalıştıramaz, bu makineler ağyar çalışıyor. Bu usturalar bile şu anki berberlerde yok, bunlar gayritabii sayılıyor. Bu usturaları bilemek bile teknik isteyen benzeri işti, aktüel gençler bunlarla uğraşmamak amacıyla bunların ne olduğunu mütehammil bilmezler, güncel çığır sahipleri bilcümle hazırcı, tak jileti, tıraş et” şeklinde konuşarak gülerek olaya şakayla yaklaştı.

“Dükkanda radyo hiç susmaz, ancak dükkan kapanınca radyo kapanır”

Kendisine radyolu perukar denmesinin nedenini açıklayan Atayeter, “Benim dükkanda radyo tek susmaz, dükkanı açtığım anda radyonun düğmeye basar dükkanla gelişigüzel radyoyu dahi açarım, akşam dükkanı kapattığım zaman radyo kapanır. O nedenle bana radyolu erkek berberi derler” ifadelerini kullandı. – BAYBURTShare: