Belçika’da Neonazi grupların katılacağı çalgı festivali fek edildi

Belçika’dahi Flaman begayet sağ grupların, mütenevvi Avrupa ülkelerinden Neonazi örgütlerle bağlantılı enstrüman gruplarının katılımıyla düzenleyeceği festivale verilen izin mankafa makbuz.

Belçika’üstelik Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan taşkın sıhhatli çizgideki Flaman teşkilat IJzerwake’nin tevhit ettiği ve 27-28 Ağustos’ta Ypres kentinde düzenlenecek Frontnacht Festivali’ne Ypres Şehremaneti Meclisi tarafından henüz önce sunulan cevaz fesih edildi.

Hollanda, Almanya ve İtalya kabil ülkelerden gelerek festivalde hayal takanak çalgı aleti gruplarının Neonazi örgütlerle bağlantılı olduğu, festivalin Neonazi ve değişik faşist grupları çekeceği, gençlerin radikal ideolojilerden etkileneceği gerekçesiyle tağyir edilmesi çağrısı yapılıyordu.

Çağrıları ele alan ve Belçika duyu makamlarıyla bile istişarelerde mevcut Ypres kentinin şehremaneti meclisi, bire bir defa henüz yapılan istimara sonucunda festivalin fek edildiğini açıkladı. Belçika basını, yabancı ülkelerin duyum birimlerinin de festivalle ilişkin endişelerini Belçika’ya bildirdiğini yazdı.

Ypres Belediyesi yetkilileri, festivalin güvenliğini ulaşmak üzere yeterli polis güçleri memuruna ehil olmadıklarını ve şehrin itibarı için endişeleri bulunduğunu vurgulamıştı. Curcuna organizatörleri ise fesih durumunda belediyenin iptal maliyetini ödemesi gerekeceğini açıklamıştı. (AA)

Share: