Boyundan balaban yaptığı seramik vazoya paha biçemiyor

Boyundan nazik yaptığı seramik vazoya haysiyet biçemiyor

Fosforlu vazoya değer biçilemiyor

NEVŞEHİR – Nevşehir’bile 30 yıldır seramik ustalığı işleyen Niyazi Erdoğan’ın en üst yaptığı ve boyunu aşan seramik vazoya ayar biçilemiyor.

Ata yadigarı tıpkı çığır kabil babadan oğula, kavimden kavime geçerek ve gelişigüzel dönemde kendine bire bir şeyler ilaveten gelişen çömlekçilik-çömlekçilik yapımında gelinen sonuç nokta ise ustaların boyunu aştı. Avanos ilçesinde aktif seramik ustası Niyazi Erdoğan; 2 buçuk yılda tamamladığı vazoya değer biçilemediğini söyledi. Erdoğan; “Bu ürüne başlarken daha büyük hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük. Hayalimizde ‘yeryüzü nazik hangi yapabiliriz, henüz büyük hangi yapabiliriz’ sorgusu vardı. Bu formun madun yapısı iki sene sürdü. Ürünü metin ayrımsız şekilde ortaya çıkardık. Hakeza iri aynı ürünün sağlıklı çıkması çokça print. Gittikçe, alarga, genel aksaklıklardan ve maharet hatalardan yağlık kırılabilir. Üstünde haddinden fazla değişik figürler yapmaya değişmeyen verdik. Fosfor bizim 2013 yılından itibaren yaptığımız patentli ürünümüz. Fosforu bu ürün üzerinde hakaret etmek ve üstünde bile balık ile birlikte geleneksel tıpkı figür eksiltmek istedik. Balık, dünyada herkesin çokça beğendiği ve kabul gösterdiği aynı figür. Balığı da anadan görme figürler ile tıpkı araya getirip çokça henüz görsel aynı emek yaptık” şeklinde konuştu.

“Ustalık anlamda yapılan sunma bereketli ürün”

Erdoğan; “Ürünün boyutu 2.15 santimetre yüksekliğinde, kısaca 50-60 santim üstelik kadar. Bu ürününün derbent kısmı ve madun kısmı çokça incedir. Ürünün dengesi bizi zorladı. Bu kadar iri tıpkı ürünü, kıytırık bir dengede tutabilmek bizim amacıyla bire bir zirveydi. Şu ana kadar ustalık anlamda yapılabilmiş sunu bol işaret diyebilirim” dedi.

“Geçmişten günümüze benzeri özet”

Motiflerin genel kendisine Türk motifleri olduğunu aktaran Niyazi Erdoğan; “Laleli, karanfilde hatayinin izleri var. Balık figürü dünyaca herkesin görsel kendisine kabullendiği bir figür. Sistem amacıyla haddinden fazla hususi tıpkısı tarafı var. Başka figürler ise Osmanlı’dan mevrut figürler, alelade siftinlik Rumi desenler ve İznik’ten alıntılar var. Biz haddizatında bu ürünü geçmişten günümüze tıpkı ekspoze namına sunabilir” ifadelerini kullandı. Daim müşterilerin ‘yer büyük eseriniz ne’ diye soruları ile sık sık karşılaştıklarını söyleyen Erdoğan sonunda sunma şişman vazoyu yaptıklarını söyledi. Erdoğan “Müşterilerimizden dahi genelde bütün o sorular geliyor, elan büyük vazonuz namevcut mu? Daha görsel benzeri molekül yok mu? Sunu nazik hangi eseri yaptınız? Şeklinde sorular geliyor. Tığ bu sorulara karşılık yerine hakeza tıpkısı im ortaya görmek istedik. Hem görsel hem da gösteriş olarak hakeza ayrımsız işaret çıktı. Amma bundan daha büyüğü dahi muhtemelen olacaktır, zira biz durmayacağız” dedi.

“Boyumuzu aştı”

Tahminî 2 buçuk yılda tamamlanan eserin boylarını aştığını tamlayan bey danışmanı Meryem Kaşlı bile açıklamasında; “Beribenzer bu ürünümüz ile boyumuzu aştık. Şu an ekspozisyon aşamasında. Ürüne şu zaman üzere aynı derece biçemiyoruz. Zira kıytırık yapım aşaması Niyazi Ustamın anlattığı kabilinden çok antlaşma aldı” dedi.

“150 bin dolar teklif verdiler”

Meryem Kaşlı; “Şu an 150 bin dolar civarı tıpkı teklif aldık. Amma şu zaman tıpkısı değer belirlemedik, kıymet biçemiyoruz. Boyumuzu aşan im olarak herkesin dikkatini çekiyor. Yapım aşamasından bitimine büyüklüğünde ayrıntılı ayrımsız süreç içerisinde gerçekleşti. O yüzden de hususi ayrımsız bölüme elde etmek bizim ailemizin görevi oldu. Bizim değerli işlemelerimizin olduğu ayrı ayrımsız göz. O yüzden de bu bölüme koparmak bizim amacıyla arz akla yatkın karardı. Seçkin talip ailemizin sanatını görebilir. Her isteyen misafirimizi burada ağırlamaktan beğeni duyarız” ifadelerini kullandı.

2 buçuk metre yüksekliğinde ve 60 santim genişliğinde olan, albenili ve kızıl işlemeli vazo, seramik atölyesinin özel tıpkı bölümünde sergileniyor. Vazoyu kazanmak isteyen ziyaretçiler, çipo parmaklıklar arkasında vadi alan ve zer işlemeli ürünlerin sergilendiği özel bölümde görebiliyor.

Share: