Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Harf Takip Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Kent Yetişek ve Araştırı Hastanesi Bindi ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin bebek doğumu oldu, seçkin olumsuzluk yaşanmadı”

ADANA – Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde ‘Pembe Harf Izlem Sistemi’ ile kullanılmamış doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Bindi ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana kadar temas süt kuzusu kaçırma vakasının olmadığını belirtirken kullanılmamış tevellüt eden Ayşe Orhan ise dizge sayesinde huzurlu olduğunu söyledi.

Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde Eylül 2017 yılında yıpranmamış doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına alın çipli ‘Pembe Izleme Harf Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’de geçmiş Adana’da meri herkes 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Sunma İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü üstelik aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye kavrama ediyor

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ ile bakir doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla bebek, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı dakika cereyan sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları hudayinabit kilitleniyor, güvenlik güçlerine revan müstacel kodlu nabız ile güvenlikler alarm araklayan servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve tatbikat gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar alıyoruz”

Adana Şehir Terbiye ve Araştırı Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp başarılı sonuçlar alındıktan sonraları Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne büyüklüğünde hastanemizde 53 binin üstünde süt kuzusu doğumu gerçekleşti. Bugüne kadar doğan rastgele bebeğe güvenliklerini temin etmek amacıyla çipli bilekliklerden takıldı. Temel ile bebeğim kısaca 1 buçuk metre ayrılması yerinde ‘Pembe kod’ dediğimiz bütün devreye girmektedir. Cümle devreye girdiği dakika güvenlik odasına kod düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından kesim izole edilmektedir. Tümce sebebiyle ana ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana hakeza bir olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda müspet sonuçlar almaktayız” diye niteleyerek konuştu.

Yeni tevellüt özne ve ana Ayşe Orhan (24), “Henüz ilk hakeza tıpkısı uygulamayı duymamıştım. Şuanda tıpkısı öz olduğu ahit bilcümle sayrılarevi devreye gireceği için çok memnunum. Elan rahat ve huzurluyum” dedi.

Share: