Bulgaristan’da laboratuvar krizi: Tırlar günlerdir Edirne sınırında bekliyor

Bulgaristan gümrüğünde yaşanan laboratuvar krizi dolayısıyla Edirne Kapıkule Temel Kapısı’nda tır sürücülerinin bekleyişi devam ediyor. Alelhusus kâr ve göveri haiz şoförler, ürünlerinin çürümesinden keder ediyor.

Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Gümrüğünde gıda analiz laboratuvarının kapatılması sebebiyle Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki tır sürücülerin bekleyiş saatleri uzuyor. Bekleme saatlerinin uzaması nedeniyle tır sürücüleri bu duruma hal bulunmasını istedi.

Yükünü Mersin’den alarak Ukrayna’nın başkenti Kiev’e alışmak amacıyla Kapıkule Çizi Kapısı’nda tır parkında bekleyen Asillik Kırıcı, “Cılız angarya yükleyen tırların bekleme süresi kestirmece namına 42 saatten 52 saatte kadar değişebiliyor. Kâr yükü yükleyen tırların ise bekleme süresi 24 saat sürüyor. Ben yükümü Mersin’den yükleyerek Ukrayna’nın başkenti Kiev’e götürüyorum. Daha Çok Bulgaristan gümrüğünde yüklerimizin analizleri olmuyor. Alınan numunelerin analizleri apayrı yerde yapılıyor. Bu yüzden malın ve şoförlerin beklemesi süresi çıktı uzuyor. O nedenle hem firmalar hem de şoförler şişman tartı yaşıyor. Buradaki çözümleme bu şekilde devam ederse turunçgiller mevsiminin başlamasıyla bize şişman ayrımsız takı oluşturacaktır” dedi. – EDİRNE

Share: