Malatyalı Kayısı Üreticisi: “Tmo Köylünün Elinde Mal Bittikten Sonraları mı Denk Açıklayacak?”

CHP’li milletvekillerin Malatya’da dinlediği sarıerik üreticisi, Yer Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) sarıerik fiyatını açıklamamasına aksülamel gösterdi. Yetiştirici, “Köylüyü bizzat TMO çarptı. Sayın Cumhurbaşkanım TMO ne ant fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde mülk bittikten sonraları mı karşılık açıklayacak? Hakeza tıpkı tümce var mı dünyada?” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere ve Tunceli Milletvekili Çelik Şaroğlu, Malatya Şire Pazarı’nı konuşma etti, çiftçinin sorunlarını dinledi. Milletvekillerinin kayısıyla ilişkin durumu sorduğu benzeri üretici, şöyle dedi:

“TMO ZAMAN BİTTİKTEN BILAHARE FİYAT AÇIKLADI, KÖYLÜYÜ BİZZAT TMO ÇARPTI”

“Kayısının sahibi bulunmayan, sabık yıl TMO fiyat açıklamadı, esnaf 25 liradan köylünün malını aldı. TMO köylünün malı bittikten sonradan denk açıkladı; 50 liralık. Bu memleketin sahibi ki? Bu TMO’nun işi hangi? Zaman bittikten sonraları karşılık açıkladı. Köylüyü bizzat TMO çarptı. Tığ hakeza tıpkısı ülkede yaşıyoruz. Ben derdimi ki anlatayım?”

Milletvekillerinin, “Biz senin derdini dinlemeye sesini duyurmaya geldik” demesi üstüne yetiştirici, “O ahit sen diyeceksin kim; Sayın Cumhurbaşkanım TMO ne ant fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde servet bittikten bilahare mı eşit açıklayacak? Hakeza tıpkı tümce var mı dünyada? Degaje cesamet aracılığıyla çarpılıyoruz. Zaman eş üç katına çıkarmış mazotu, geri şehre gelemiyor. Demincek vatandaşa sor; ‘halimiz iyi’, yahu ben altı aydır daha zaman geldim.

“PETROLE GİDİYORUM SANKİ CANAVAR BENİ YUTUYORMUŞ GİBİ…”

Ego köylüyüm, 300 dönüm yerim var, bir apaz hars ekemiyorum. Sebep, kurtarmıyor. Ben çocuğuma tıpkı çikolata almış değilim. Petrole gidiyorum neymiş canavar beni yutuyormuş gibi…Bu ülkede hakeza yaşanır mı? Biz uyum istiyoruz, adilane, adaletçe dirim istiyoruz. Hırsızların alacak vermediği, somurtkan gurebadan vergi alındığı benzeri talih istemiyoruz. Hepimizin kıblesi bir apayrı tıpkısı yerde yaşamam. Ülkem Türkiye. Benim çocuğum okuyucu, tıpı bitirir, Sağlık Bakanı fariza vermez.”Share: