Çükündür rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Sivas’ta pancar sökümünün başlaması ile ortaya çıkan faziletkâr rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde pancar sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker hastalığı pancarlarının yer altından çıkartılması ile ortaya çıkar faziletli rekolte üreticileri mutlu etti. Şükreden üreticiler çükündür fiyatlarında de iyileştirme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu sene 300 dönüme mail alanda çükündür ekimi yaptığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 600 dönüm alanda ekim yapmıştık. Geçtiğimiz yıl ki istenmeyen şartlardan çevre üretimimizi yarı yarıya düşürdük. Mübarek düzgün tarlaları gün çiçeği üretimine ayırdık. Eğik ve dik yerleri pancar üretimi amacıyla değerlendirdik. Buna karşın 8 tona mail benzeri hasat gerçekleştirdik. Bu nicelik bereketli. Cenabı Allah’ın rahmeti artağan, verimimiz iyicene. Şuan amacıyla bir sıkıntımız yok” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını belirten Semavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 şahsiyet bir ekip adına pancar sökümü üzere Sivas’ta bulunduklarını rapor ederek, rekolteden çevre şükretti.

Sivas’ta çükündür sökümünün ay sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker hastalığı fabrikası bulunmadığı için Sivaslı üretici söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalara kıymak zorunda kalıyor. – SİVAS

Share: