Çukur taşları dahi zam furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya üstelik

Serencam dönemde peş peşe mevrut zamlardan, mezar taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde tıpkısı oyuntu mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada farklılık gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde ara sıra müşterilerden enteresan talepler da geliyor. Mermer ustalarına göre, gâh müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden sonraları tarih eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN ÇUKUR FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artım için açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Beğenilen, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Mezar takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Deminden ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teyit fiyatı yer bağan 7 bin TL. Yer efdal fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en üst remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar eliyle ilginç tekliflerin geldiğini belirten Bedii, “Daha ilk yakını yordamsız kişiler, mezarı açabilir misiniz yok etmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkı bile bazı vatandaşlar ölmeden önce çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’bile çeşitli vasıf ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmasal asıllı kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında zevk kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine cemaat olan Türkiye’üstelik, rezervler Küçük Asya ve Trakya boyunca geniş tıpkı bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Iye Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzde 26, İç Küçük Asya yüzdelik 11, Maşrık Küçük Asya, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde tahminî bin 500 sayı tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde neşelilik gösteren 2 bin organizasyon, mutedil ve âdeta ölçekli 9 bin işlik elektrik gösteriyor. Üretimin sunma çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla olarak öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, kamu üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Kazançlı mermer yataklarının bulunduğu sair iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: