Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, biçerdöverle gündöndü hasat etti

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, kullandığı biçerdöverle ayçiçeği hasadı gerçekleştirdi.

Vali Kırbıyık, Küçükdöllük köyünde aynı gündöndü tarlasında TBMM Kadın Eş Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve DÜRÜST Öğür Edirne Saylav Fatma Aksal ile biçerdövere bindi.

Kırbıyık, kullandığı biçerdöverle tarlada hasat yaptı.

Ekim alanı arttı rekoltede itila bekleniyor

Hasadın ardından gazetecilere açıklama işleyen Kırbıyık, bölgede gündöndü hasadının sürdüğünü söyledi.

Edirne’bile geçen sene 1 milyon 73 bin dekar arazide ayçiçeği ekimi gerçekleştiğini anımsatan Kırbıyık, “Hep rekoltemiz 285 bin titrem civarındaydı. Bu sene itibarıyla elimizdeki veriler elan erdemli bir ekim alanını gösteriyor. Tahminî 1 milyon 200 bin dönüm arazide gündöndü ekimi olduğunu değerlendiriyoruz. Almanak rekoltenin 300 bin tonun üzerinde olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kırbıyık, bu yılın çiftçilerin emeklerinin karşılığını alacakları ayrımsız sene olacak kabilinden göründüğünü tabir etti.

Verimli tıpkı hasat dönemi dileyen Kırbıyık, çiftçinin yüzünü güldürecek fiyat ve sübvansiyon beklentileri olduğunu anlattı.

Milletvekili Aksal da çiftçilere bereketli tıpkı hasat dönemi diledi.

Buğday döneminin artımlı geçtiğini ve fiyatın güzelce olduğunu rapor eden Aksal, “Gündöndü üzere da inşallah anca olur. Yağışlar iyiydi. Trakya eli nimetli topraklarıyla bereketli. İnşallah bu yılda artımlı bir sezon geçiririz.” dedi.

AK Fırka Edirne İl Başkanı Belgin İba, hasat edilen yerlerden faziletkâr mahsul haberleri geldiğini belirtti.

“Çayır tırtılı zararlısıyla alın kaşıya kaldık”

Ekincilik ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, çiftçilerin temas antlaşma beraberinde olduklarını vurguladı.

İyi başlayan sezonun arasına palet zararlısı olumsuzluğunun girdiğini hatırlatan Bayazıt, şunları kaydetti:

“Sezona mebzul başladık amma bayramın ikinci haset çayır tırtılı zararlısıyla alın kaşıya kaldık. Tabii ki bizim yönlendirmemiz ve çiftçilerimizin hızlı tıpkı şekilde müdahalesiyle bu zararlıyı bulunmayan ettik. Büyük ayrımsız uymazlık oluşturmadan bertaraf ettik. değme rekolte kaybı beklemiyoruz. Aksine artım bekliyoruz.”

Maraba Mehmet Yüce Baş Döndürücü, geçen yıldan faziletkâr mahsul beklediğini dile getirdi.

Hasat etkinliğine, Uran ve Uygulayım Bilimi Müdürü Salih Akbulut, Trakya Zirai Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ve çiftiler katıldı.

Vali Kırbıyık, elan sonradan köy civarındaki zirai işletmeleri görüşme etti, köyde vatandaşlarla buluştu.

Share: