Emine Erdoğan, New York’ta BM Yurt İcra Direktörü Sharif’le görüştü

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Uluslar (BM) Yurt İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’in Türkiye’de tıpkı BM Oturma Ofisi açılması yönünde çok kızıl bire bir öneride bulunduğunu belirtti.

ABD ziyaretinde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a zevcelik fail Emine Erdoğan, New York’ta BM Yurt İcra Direktörü Sharif’le Türkevi’nde tıpkı araya geldi. Emine Erdoğan, ikinci dönem amacıyla seçilmesi nedeniyle Sharif’i kutlama etti. Sharif da 2019 yılında BM kapsamında planlı canip etkinlikte tanıştığı Emine Erdoğan’ın belde konusundaki liderliğinin o günden bu yana artarak devam ettiğini belirtti. Sharif, “Bugün bu hareketli duruşunuz ve liderliğiniz sayesinde Liyakatsiz Atılan İyi Rey Beyanı’nı imzaladık” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİR BM HABİTAT OFİSİ KURULMASI ÇOKÇA FAYDALI TAMAM “Acun Yurt Günü etkinlikleri üzere temas yıl aynı şehrin belirlendiğini kaydeden Sharif, bu sene teşrinievvel ayındaki program üzere Balıkesir’in seçildiğini belirtti. Türkiye’da bire bir BM Oturma Ofisi kurulmasının çok faydalı olacağını düşündüğünü dile getiren Sharif, bunun bir toprak ofisi yerine hareketlilik göstermesini arzu ettiğini ifade etti. Plastik kirliliğinin çevreye verdiği şişman zararların önlenmesi amacıyla atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede Sharif, kompost üzerine bir departman kurduklarını, bu konuda kopça sınama paylaşımı yapabileceklerini söyledi. Sharif, yakın zamanda BM Oturma Genel Kurulu gerçekleştirileceğini, Yer Asamblesi Kurulunda ruzname maddelerinden birinin plastik olacağını anlatım etti. Sharif, yapılan icraat hakkında Emine Erdoğan’a bilgelik verdi. Emine Erdoğan ve Sharif, Türkevi’nde açılan atık sergisini üstelik gezdi.Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“BM Umumi Sekreteri Sayın Guterres ile Liyakatsiz Atılmış İyi Tasarı Beyanı’nı imzalamamızın peşi sıra BM Yerleşme İcra Direktörü Sayın Maimunah Sharif ile tıpkısı araya geldik. Türkevi’nde gerçekleştirdiğimiz programa dil cambazı adına katılan Sharif, İyi Tema Beyanı’nı geçmiş imzalayanlardan. Sayın Sharif, ülkemizde bir BM Yerleşme Ofisi açılması ile ait haddinden fazla zer önerilerini aktardı. Aynı farklı yüce husus ise BM’nin Dünya Yurt Haset kutlamaları amacıyla bu yıl ülkemizde değişmeyen kılması.”

Share: