Erzincan’da bu sezon 103 emanet KKKA hastalığına yakalandı, 3 can hayatını kaybetti

Erzincan’da bu sezon 103 yaşama KKKA hastalığına yakalandı, 3 can hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’birlikte mayıs ayından itibaren 134 emanet KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye müracaat etti. 103 hastanın test sonucu fazlalık çıkarken 3 gönül KKKA zımnında hayatını kaybetti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi alelhusus Mutedil Rum ve Doğu Karadeniz’in Itidalli Küçük Asya’ya bitişik illeri özellikle atılmak amacıyla hele Kelkit Vadisi sahasında seçkin yıl birçok olay görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin rustik kesimlerinde de koca namına rastlanırken mayıs ayından bu güne kadar KKKA Hastalığıyla hastaneye giden 3 dirilik hayatını kaybetti. Erzincan’de havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara sabık Katliam Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında artım yaşanıyor. Sezon süresince kentte 3 kişi sakırga ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üstünde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırı Hastanesinde vazifeli Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın ilkgüz ayının sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini söyledi. Erzincan’dahi mayıs ayından itibaren 134 kişi kene ısırması sonucu KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. Bu hastalardan 103 tanesinin imtihan sonucu fazlalık çıkarken 3 dirilik kene ısırması sonucu KKKA yerine hayatını kaybetti. Uzmanlar; çığlık, halsizlik, eklem ağrıları kabil bulguları ile hastanelere gelen kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının yanı sıra rençperlik yapıp yapmadığını üstelik sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili akıbet 10 yılın genişlik faziletli vakalarını gördüklerini tabir ederek, “Katliam Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin bati problemi. Normal şartlarda son yıllarda tıpkı artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun evvel başladığı dönemlerde. Sonuç 10-11 yıla baktığımız devir esasta Erzincan ve çevre illerde henüz birkaç pestil izleme ediyorduk amma hele pandemi ile birlikte serencam 3 yılda kim artışa dikkat çekmiştik. Bu yıl da gine beklediğimiz kadar çokça yüksek rakamlarla gidiyoruz. Güncel durumumuza baktığımız ant Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tababet Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi namına şuan kliniğimiz üstelik toplanmış 11 kesim yatan hastamız var. Kırıcı bakımda yatan hastamız bulunmayan. Bu döneme baktığımız ant, dediğim kadar; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 sunum pozitif hastamız vardı ama şuana kadar, şu tarihe büyüklüğünde bize başvuran 134 çıngı kaka parasız oldu. Bunların 103 tanesinin test sonucu kesme zait çıktı. 100’ün üzerinde tıpkısı pozitiflik oranımız var. 5 kesim hastamızın elan sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor amma 100’ün üzerinde pozitifliğimiz var. Maalesef 3 pasaj vatandaşımız da hayatını kaybetti bu dönme boyunca. Aynı tanesi okkalı bakıma alınmıştı, buğulu bire bir hastamızdı ama değişik 2 hastamız henüz dinç yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maatteessüf çor zımnında kaybettik. Bu yıl de halen zaman bitmedi, başvurular ciddi bire bir şekilde bitmeme ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan anımsatmak istiyoruz. Keneye cebin az buçuk daha titiz olsunlar. Kene tutulması yerinde üstelik bildirme acul ayrımsız biçimde sağlık kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diyerek konuştu.Share: