Menopoza dercetmek üzere olduğunu öğrendi; kızıl yumurta ile asıl oldu

2019 yılında hayatlarını birleştiren Birgül-Davut Erden çiftinin saf yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlandı. Keyif kontrolleri sonrası menopoza yolmak için olduğunu öğrenen Birgül Bakire (38) tulum bebek tedavisine başladı. zata mahsus muteber tedavi yaklaşımıyla sonuç küsurat tek testis ile tıpkı skor embriyo elde edildi. Liyakatli tedavi süreci sonrası bebeğine kavuşan anne Kızoğlan, “Haddinden Fazla şükür böylecene de kızımıza esenlikle kavuştuk. Aygüneş evimize gün kabil doğdu. Analık majör bir duyguymuş” dedi.

İstanbul’bile kıvrak Birgül-Davut Erden çifti, 2019 yılında hayatlarını birleştirdi. Natürel yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlanan Birgül Kızoğlan’in hayalleri nakıs kaldı. Yaşadıkları kayıpların arkası sıra doktora başvuran 38 yaşındaki Birgül Bakire, menopoza ahzetmek amacıyla olduğunu öğrendi. Hayatının şokunu güçlü çift üzere bir tane deva tombul süt kuzusu tedavisiydi. Yakınlarının önerisi ile Bahçeci Gayda Süt Kuzusu doktorlarından Jinekoloji ve Tüp Çağa Uzmanı Prof. Dr. Remzi Abalı’ya ulaşan tekme kapsamlı ayrımsız değerlendirmenin arkası sıra tuluk süt kuzusu tedavisi uygulandı. Sonuç mütezayit bir tane yumurta ile tıpkı adet embriyo elde edildi ve transferin arkası sıra Kızoğlan çiftine müjdeli haber verildi. Geçtiğimiz günlerde kızları “Aygüneş”e mülaki anne Birgül Kızoğlankız, “Menopoza ahzetmek üzere olduğumu öğrendiğimde katiyen çocuğum imkânsız diyerek düşündüm. Çevremde yüklü olan kadınları görünce saatlerce ağlıyordum. Çokça şükür ki tek mütezayit yumurtam ile kızımız dünyaya geldi. O bizim serencam şansımızdı. Analık çok adamakıllı ayrımsız duyguymuş. Dilerim kim talip herkes bu duyguyu tatsın” şeklinde konuştu.

AKIBET ARTAN YUMURTA TEK ŞANSLARIYDI

Prof. Dr. Remzi Abalı’nın kapısını küsurat koşa istikşaf edildi ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre geçenek kaybetmeden tombul süt kuzusu tedavisinde başlandı. zata mahsus uygulanan tedavi yaklaşımıyla son küsurat bir tane testis ile ayrımsız nüsha oğulcuk elde edildi. Transferin ardından gebelik haberini düz çiftin kızları Aygüneş, mayıs ayında dünyaya gözlerini açtı. Esas Birgül Bakire, “Menopoza elde etmek için olduğumu duyunca inanamadım, sonrasında çocuğum kaçınan fikrine kendimi alıştırdım. Biricik yumurtam ile sonuç şansımızı değerlendirmiş olduk. Acaba tekrar düşük yapar mıyım diye endişelendim amma doktorumuz bilcümle süreç boyunca yanımızdaydı ve haddinden fazla zinde benzeri hamilelik geçirdim. Çokça şükür böylelikle birlikte kızımıza sağ esen kavuştuk. Aygüneş evimize zaman kabil doğdu. Annelik mehabetli bire bir duyguymuş” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

İLK GAYDA SÜT KUZUSU DENEMESİNDE POZİTİF SONUCA ULAŞILDI

Erden çiftinin genişlik şişman hayaline kavuşmasını sağlayıcı ve süreci başarıyla örümcek Prof. Dr. Remzi Abalı, meri tedaviye dair detayları şu sözlerle aktardı:

“İki kez yaşadığı bağan, gelecek yaş ve azalmış haya rezervi ile başvuran çiftimize öncelikle teferruatlı ayrımsız değerlendirme yaptık. Yumurta kalitesini tasarruf etmek üzere doğru tagaddi, kaliteli aymazlık ve zinde dirim tarzı önerilerini sunduk. Ardından mesafelik kaybetmeden makul benzeri zamanlamayla şişman bebek tedavisine başladık. Nitelikli benzeri husye elde ettik ve nitelikli aynı oğulcuk oluşturduk. İlk denememizde zait sonuca ulaştık ve dimdik ayrımsız hamilelik sürecinin ardından çiftimiz kızları Aygüneş’i kucağına aldı.”

KADIN YAŞI YUMURTA REZERVİNİ ARACISIZ ETKİLER

“Kadınların 35 yaşından sonradan yumurta sayısı ve kalitesi kısık oranda azalmaya başlar. Kalıtım Bilimi ve çevresel bazen faktörlere kapalı yerine bu değerlerin daha dinç yaşlarda dahi azalarak er yaş dönümü sürecini başlattığı bilinmektedir” diyen Prof. Dr. Remzi Abalı, “Mebiz rezervinin azalmasının en koskocaman nedeni yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yaşın birlikte yumurtalıkla ilişkin operasyonlar, radyoterapi ve kemoterapi, sigara-etil alkol tüketimi, çikolata kisti varlığı, çok kiloya sınırlı obezite ve Turner sendromu er bezi sayısı ve kalitesinin azalmasında etken lüks oynar. Günümüzde ultrasonografi ile yumurtalıkların değerlendirmesi ve kanda Anti Mullerian Hormon (AMH) düzeyinin belirlenmesi arz doğru sonucu vermektedir. Testis rezervi azalan kadınlarda natürel yollarla gebelik oluşmuyorsa gayda bebek tedavisiyle yavru sahibi olmaları mümkündür. Bu problemi zihayat kadınlarda şapadanak fazla er bezi toplama işlemi gerekebilir. Şişman bebek tedavisinin görmüş geçirmiş hekimler aracılığıyla yapılması üstelik muvaffakiyet için oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Share: