‘FIRINCI ÖĞRENCİLER’ GÜNDE 10 BİN SAVMAK ÜRETECEK

MİLLİ Yetişek Bakanlığınca 81 ilde başlatılan patika liselerine aldatmak fabrikası kurulumu projesi kapsamında Ağrı’nın Eleştirk ilçesindeki, Eleşkirt Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi’ne savmak fabrikası kuruldu. Kankızıl öğreticiler ve öğretmenlerin gözetiminde 400 mevcutlu okulda kestirmece 80 öğrencinin çalıştığı aldatmak fabrikasında üretilen ekmek, poğaça ve ayrıksı unlu mamuller, şehir genelinde taşımalı yetişek eden ekol ve yurtlarda küsurat öğrenciler amacıyla kullanılacak.

HEDEF 50 BİN EKMEK

Okulda kurulan paketlemek fabrikasının eğitim-tedrisat yılının açılması ile başladığını söyleyen İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, öğrencilerin çalıştığı savuşturmak fabrikasında, vardiya usulüne geçildiği takdirde günlük 50 bin paketlemek istihsal kapasitesine ulaşılabileceğini belirtti. İlk etapta günlük 7 bin ekmeğin üretildiğini ve bu sayının ilerleyen günlerde 10 bine çıkacağını ifade fail Kökrek, hayata geçirilen proje ile amacın öğrencilere üretim kültürünü etkilemek olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın 81 ilde hayata geçirmeyi düşündüğü proje kapsamında Eleşkirt Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi’nde başlattıkları kaydeden Kökrek, “Burada kurduğumuz savmak fırını, vardiya usulüne geçildiği takdirde günce 50 bin skor ekmek istihsal kapasitesine ehil aynı fırın. Şu anda ilk esas olduğu için günce 7 bin atlatmak üretiyoruz. Ancak önümüzdeki günlerde kapasitesini arttıracağız. Bu okullarımızda tahsil gören öğrencilerimiz üreterek okuyorlar. Üreterek yetişiyorlar. Bu projede buna tıpkısı zamanda katkı sağlayacak. Öğrencilerimiz mezun olduklarında burada üretim yaptıkları amacıyla aldıkları diplomalarla çok rahat iş bulabilecek evet da zat işlerini kurabileceklerdir. Bu fırınlarda öğrencilerimiz çalışıyor ve öğrencilerimiz istihsal yapıyor. Bunun beraberinde minimum ücretin üçte biri büyüklüğünde ücrette alıyorlar. Bilindik pandemi nedeni ile acun bire bir azık krizi ile karşı karşıya kaldı. Bizde üretimin önemini bir nöbet henüz gördük ve öğrencilerimize çoğaltma kültürünü aşılamayı kendimize tıpkı misyon kıldık. Şu anda ilimizde taşımalı ve pansiyonlu öğrencilerimizin atlatmak ihtiyacını kendimiz temiz ayrımsız şekilde karşılayacak durumdayız. İlimizdeki diğer patika liselerimiz dahi dahi akla yatkın olan alanlarda bu projeyi yaygınlaştırmayı dahi amaçlıyoruz. Antrparantez değişik alanlarda de üretime dair projelerimiz var. İlerleyen zamanlarda birlikte bunları başlatacağız” diyerek konuştu.

“İYİ BİR FIRINCI OLACAĞIM”

Okullarında kurulan savmak fabrikasında çalışıp ayrımsız zamanda mal kazanan 9’ncu sınıf öğrencisi Hamza Sina üretim yapmaktan çevre mutlu olduklarını dile getirerek, “Bu mesleği sevdik. Bura üstelik arkadaşlarımızın ihtiyacı olan ekmekleri üretiyoruz. Hedefim dolgunca bir fırıncı oluşmak ve ongun tıpkı şeriklik kurmak. Fırın kurulduktan bilahare öğretmenlerimiz ve ustalarımızdan bodur sürede savmak yapımını öğrendik. Su, un, maya ve muhtelif malzemeler kullanarak ekmek ve gayrı unlu mamulleri yapıyoruz. İyi sunturlu benzeri meslek. Hepimiz işimizi isteyerek yapıyoruz” dedi.

OKULUN YEGÂNE KIZ ÖĞRENCİSİ

Okulun tek kız öğrencisi olan ve fırında çalışan 10’ncu dershane öğrencisi Başak Yelkovan ise ‘Okulun bir tane kız mektepli. Köle eş arkadaşlarım kadar bu işi istekle yapıyorum. Köle ilerde ferah aynı reis olup, aşçı açmayı düşünüyorum. Burada kısa zamanda ekmeğin nasıl yapıldığını öğrendik. Hocalarımız ve şeflerimiz çokça iyiler. Burada hem özlük ekmeğimizi üretip hem bile zat paramızı bağışlamak haddinden fazla evire çevire ayrımsız kalp. Derslerimiz ve hocalarımız baya dolgunca. Eğleniyoruz istihsal yapıyoruz. Antrparantez mektepli iken mülk yok etmek birlikte iyice. Bu format gelecekte bizleri henüz bereketli aynı şekilde bile taşıyacaktır. Çünkü haddinden fazla abat kurabileceğiz işimizi” diye konuştu.Share: