Gençler Kapadokya’ya hayran kaldı

Çoluk Çocuk Kapadokya’ya hayran kaldı

Hacı Bektaş Ege’nin 751. ahiret yolculuğu yıldönümü yâd etkinliklerine 56 ilden 250 tüvana katıldı

NEVŞEHİR – Toyluk ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Hars ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen ve Nevşehir Valiliğinin himayesinde gerçekleşen ‘Ayrımsız Olalım, İri Olalım, Tüvana Olalım Toyluk Buluşmaları’ çerçevesinde Nevşehir’da bir araya gelen gençler; geçmiş Hırka Dağına tırmandı, daha bilahare zaman doğumunda havalanan hamam çekicilik balonlarını izledi.

UNESCO vasıtasıyla, ölümünün 750. Sene dönümüne denk mevrut 2021 yılını Hacı Bektaş Ege yılı car etti. Bu doğrultuda ‘düşence ve öğretileriyle asırlardır sevgi, hoşgörü, birlik, kardeşlik ve barışı öğütleyen Hacı Bektaş Veli’yi sunu doğru şekilde çıkarmak ve söylemek’ için 19-23 Ağustos tarihleri arasında Nevşehir’da cahillik buluşması düzenlendi. 751. ölüm yıldönümü anma etkinliklerine, 56 İlden kısaca 250 güre katıldı. Deneyimsizlik buluşmasının önceki gününde çoluk çocuk Hırka Dağına bundan sonra. Gençlere Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, İçişleri Bakanlığı Danışmanı Büyük Arif Özzeybek, Bilgisizlik Hizmetleri Umumi Müdürü Emre Topoğlu ve protokol üyeleri eşlik etti. Hırka Dağında tören düzeni üyeleri ve gençler doğaya 200 sayı kınalı keklik bırakarak ongun dikti. Etkinliklerin ikinci gününde Kapadokya bölgesini gezen çoluk çocuk güne sıcak çekicilik balonlarını izleyerek başladı. Göreme Zemi vadisinden havalanan hamam çekicilik balonlarının hazırlıklarını ve havalanmalarını hayranlıkla izleyen gençler, daha sonra Göreme Aşk Vadisine çıkarak, Kapadokya semalarında süzülen balonları doyasıya izlediler. Bilgisizlik buluşmalarına katılan Cahide Ölçen; “Kapadokya’ya henüz geçmiş on paralık gelmemiştim. Kapadokya’da birçok müze gezdik. Haddinden Fazla tınlamalı benzeri buluşmaydı” dedi. İki gündür Kapadokya’yı doya doya gezdiklerini tabir fail Diğer Öztürk da balonları ve Kapadokya’yı çokça beğendiğini ifade etti.

Hacı Bektaş Ege Yâd etkinlikleri çerçevesinde kısaca 250 gence eş sahipliği yaptıklarını belirten, Nevşehir Bilgisizlik ve Spor il Müdürlüğü Gençlik Lideri Recep Ziyalı de; “Tıpkı Olalım, İri Olalım, Etkili Olalım Cahillik Buluşmaları çerçevesinde 250 gencimiz ile alay malay hem bölgemizi öncelemek hem bile gençlerimize Hacı Bektaş Veliyi beyan etmek, öğretilerini göstermek üzere bilgisizlik buluşması yapıyoruz” dedi. Kapadokya’daki görsel şölene gençlerinde şahit olduğunu söyleyen Işıklı; “Gençlerimiz ısıdam gelgel balonlarını daha yakından görsünler diyerek buraya getirdik. Gençlerimiz birlikte bereketli verimli ajanda fotoğrafı çekiyor” şeklinde konuştu.

Bursa Deneyimsizlik Kamp lideri İsmail Soydumsalın dahi açıklamasında; “Bakanlığımızın kombinasyon ettiği Nevşehir Hacı Bektaş Veli kampındayım. Kampımız çok iyi geçiyor. Birçok aktivite yapıyoruz” dedi.Share: