Gezen Sinema Sındırgı’da çocuklarla buluştu

Gezen Beyaz Perde Sındırgı’de çocuklarla buluştu

BALIKESİR – Sinema salonlarına ulaşımı mahdut sıfır, sinemaya gitme imkanı bulamamış kollar üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile geliştirilen gezen beyaz perde tırı Balıkesir’ mağara Sındırgı ilçesinde öğrencilerle buluştu.

Sındırgı İbrahim Ethem Akıncı ilk ve ortaokulu bahçesine kurulan gezen sinema üstelik anaokulundan ortaokul öğrencilerine büyüklüğünde farklı seanslarla 500’e yakın mektepli sinema ile buluştu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi destekleri ile değişik okullardaki öğrenciler da gezen sinemaya getirildi.

İlk posta sinemaya gitme heyecanı hayatiyetli öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu.

İlk kat sinemaya gelmenin heyecanını yaşadığını tamlayan öğrenci Dursun Ahmet Çakırcan “Beyaz Perde güzeldi horon teptik. Efe oynadık. Sinema çok güzeldi. Bari çok önceden gelseydi. İçerisi güzeldi. Önceleri gelseydik elan mutlu olurduk. İlk öğün sinemaya geliyorum çok pir aynı ortamdı” dedi.

2017 yılından bu yana mülk ülke dolaşan “Gezen Beyaz Perde” 71. İl olarak Balıkesir’bile koyuverme verdi. Balıkesir’mağara dahi değişik ilçelerinin yanında Sındırgı ilçesinde bile öğrencilerle buluştu. Sinema salonunda film izlemenin keyfini çocuklara tattıran proje dahilinde sanatın temas dalına üstelik dokunuluyor.

Çocukların katışıksız güvenlerinin kazanılması hesabına onların bile dahil olduğu mini tiyatrolar, tempo gelir, kültürümüzün yansıması kabadayı ve horon kadar oyunlarla de öğrenciler dörtköşe espas geçiriyor. Tıpkı bölümlük beyaz perde filmi ile seanslar akıbet buluyor. Öğrencilerin gözyaşı gruplarına göre etkinlikler gerçekleştiriliyor, film seçimi bile o yönde yapılıyor.

Öğrenciler amacıyla hayır tıpkı aktiflik olduğunu tamlayan 3 Eylül Anaokulu müdür muavini İbrahim Alper Çıpa “Etkinlik ile ilişkin söyleyeceğim; her bala sinemaya gitme imkanı bulamıyor. Bu aktiflik sebebiyle çocuklarımız sinemayı görmüş tanımış oldu. Hayır tıpkı etkinlik olduğunu düşünüyorum. Çocukların sinemaya gitmesi, görmesi yani firez açısından kendileri açısından, mutlu olmaları açısından güzelce tıpkı aktiflik. Kendileri bile mutlu oldu. Doğrusu gelirken çok keyifli çokça hevesli geldiler. Yararlı tıpkı aktiflik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sanat İçin Yola Çık Derneği Başkanı, Gezen Beyaz Perde Proje Sorumlusu Erol Gözen ise “Balıkesirdeyiz. Şu anda 71. İlimiz. 2017’den beri yollardayız. Balıkesir’mağara bütün ilçelerine gidiyoruz. Bugün Sındırgı’de siz bizi ağırladınız. Amacımız bir tetkik sınıfı kabil çalışıyoruz. 40 an filan sürüyor ortalama seanslarımız. Çocukları tırın içerisinde koltuklara oturtup hemen beyaz perde izletmekle bırakmıyoruz. Hanek dallarına dokunabildiğimiz büyüklüğünde dokunuyoruz. Çocuklarla ağabey oynuyoruz. Çocuklarla türkü söylüyoruz birlikte. Tiyatrodan örnekler yapıyoruz. en son 1 partlık sinema filmiyle veda ediyoruz. Amacımız beyaz perde salonunda beyaz perde izlemeleri. Henüz önceki sinemaya gitme şansı bulamamış erişimsiz dezavantajlı coğrafyalarda çocukları sinemayla buluşturmak amacımız” dedi.

Share: