Kombinasyon cürüm örgütlerine yönelik “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaş (KOM) Ofis Başkanlığı koordinasyonunda, kombinasyon cürüm örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle murakabe kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması üzere 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 şüpheli yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Güvenlik Genel Müdürlüğü ÇIFTLIK Ofis Başkanlığı koordinasyonunda tevhit cürüm örgütleriyle mücadele kapsamında henüz evvel düzenlenen operasyonların arkası sıra çalışmalara devam edildi.
Bu kapsamda deniz boyu şeridinde yaşayanların üstünde güçlük, zorlayış, yıldırma ve takat yöntemlerini kullanarak kendilerini cesamet erklerinden yüksek göstermeye müteharrik, devlet turizmini karşıt etkileyen mafya tipi organize yanlışlık örgütleri ve bu örgütlere cebe sağlayan yanlışlık gruplarına müteveccih Cumhuriyet Altını başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Kat Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Ziyalı, Balıkesir, İzmir, Muğla, Mersin Ağacı, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Cıvıl Cıvıl, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak oluşmak amacıyla 20 ilde “suç çalışmak için teşkilat bina etmek, örgütün faaliyetleri kapsamında doyumluk, faizcilik, zılgıt, bilerek cani” suçlarını çalışan 12 organize cürüm örgütü tespit edildi.
Ayrıca söz konusu örgütlere zırh temin ederek 6136 az Kanun’a mugayeret suçunu işleyen, amme güvenliği ve barışına tehdit oluşturan 27 cürüm grubu belirlendi.
Bunun üstüne Cumhuriyet başsavcılıkları marifetiyle haklarında bakı kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için bu sabah eş zamanlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 detaylı namlulu cebe, 4 bin 159 sayı fişek, 16 bıçak, çok sayıda silah parçası, balistik perforaj, çok miktarda sentetik komprime, sentetik ecza, yaman, metamfetamin, beyaz zehir, 3 bin 100 sahte Amerikan doları ve çok sayıda çek, hisse senedi ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 çirkin yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya yönelik icraat ise sürüyor.

Share: