Macron’dan Rusya’ya ‘nükleer santral’ çağrısı

Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Fransız Cumhurbaşkanı’nın, Ukrayna Şevket Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Macron’un santralin etrafındaki durumla ait kendisine endişelerini dile getirdiği tamlanan açıklamada, kendisinin santralin güvenliği için Moskof askerlerinin çekilmesi çağrısı yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Macron’un Zelenskiy ile “Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı Direktörü’nün olanaklı olan sürede alana ayrımsız misyonun gönderilmesi” önerisine ait şartları ele aldığı aktarıldı.

“İki lider ayrıca küresel azık güvenliği amacıyla ehemmiyet taşıyan Ukrayna tahılı ihracatını görüştü.” denilen açıklamada, Macron ve Zelenskiy’nin tahılın transferine ilişik kesim ile Konfedere Uluslar aracılığıyla kiralanan aynı gemiyle tahılın ihtiyaç halindeki Afrika’evet gönderilmesini kıvançla karşıladıklarına özen çekildi.

Açıklamada, Fransa’nın Ukrayna tahılının kara ve ırmak yoluyla ihracının türlü olmasına yönelik çabaları desteklediğine meni edilerek orak ayı ayında bu yolla 2,8 milyon titrem hububat ihracatı yapıldığı ve bunun artarak devam ettiği anımsatıldı.

Mavera yandan Fransız basını görüşmenin 1 saat 20 dakika sürdüğünü aktararak Macron ve Zelenskiy’nin serencam yerine 1 Ağustos’ta görüştüğünü yazdı. (AA)

Share: