Matbu ateşinde pişen bu savmak bayatlamadan 1 sene tüketilebiliyor

Matbu ateşinde pişen bu atlatmak bayatlamadan 1 sene tüketilebiliyor

Sivas’ta kadınların İMECE usulüyle basılmış ateşinde sacda ve tandırda pişirdikleri yufka ekmekler, yaklaşık tıpkısı sene bayatlamadan tüketilebiliyor

SİVAS Sivas’ta kadınların İMECE usulüyle gübre ateşinde sacda ve tandırda pişirdikleri yufka ekmekler, yaklaşık tıpkı yıl bayatlamadan tüketilebiliyor.

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde kadınlar şita hazırlıklarına başladı. Iktisadi ve tabii olması zımnında tezek ve odunlarla yakılan tandırlar aldatmak yapımı amacıyla hazır ağıl getirildi. Sivas’a has ağababa nesil olan Zeron buğdayından elde edilen unla yoğrulan hamurlar, dinlendirildikten sonra sac üstünde ve tandırlarda pişiriliyor. Bin yıllık usullerle pişirilen bu ekmekler tıpkısı sene bayatlamadan tüketilebiliyor. Bu ekmeklerin hazırlanması ve pişirilmesi hayli sıkıntı istediği için kadınlar yıllık savsaklamak ihtiyaçlarını benzeri araya gelip İMECE usulüyle hazırlıyor.

“Haddinden Fazla tekaüt bir hareket”

Döne Kuyucu, paketlemek pişirmenin haddinden fazla emekli tıpkı aksiyon olduğunu tabir ederek, “Yufkamız Sivas’a özgü Zeron buğdayından üretilmiş undan yapılıyor. Un, sodyum klorür, su ile gelişigüzel hamur belli belirsiz bir kıvam üstelik yoğurulur. Kök bire bir buçuk saatlik dinlendirilmesinin arkası sıra yıkamak alırız. Hamurların incecik açılmasının arkası sıra sacın üzerinde pişirilir. Pişirilmesinin ardından bir yıl bayatlamadan tüketilebilir. Tandırımızda konuşu açıdan daha uygun ve örgensel olduğu için basılmış ve odun yakıyoruz. Tandırda yufkanın haricinde gilik ve tereyağlı gato yapıyoruz. Bu ürünler imece usulü adına 4-5 yandaki bir araya sağlık ve temas çağ bire bir kişiye pişirilir. Iş biricik kişinin yapabileceği ayrımsız hareket olmadığı için komşular birbirine müzaheret haysiyet. Çok tekaüt bir hisse senedi yoğurma açım ve tandırda pişirme aşaması zordur. Çünkü elimizi tandırın içine sokarak ekmeği tandıra yapıştırıyoruz. Bu yüzden zahmetli ayrımsız aldatmak” dedi.

Share: