Muğla’da Dinç Kadına Çıkmaz Ortasında Seksüel Saldırıda Bulunan Şahsa 4 Sene 2 Ay Mahpushane Cezası Verildi

ADLAR TURAN

Muğla’üstelik darülfünun öğrencisi B.A. isimli kadına sokak ortasında cinsel saldırıda bulunan Y.E.E., ‘basit cinsî taciz’ suçundan 5 sene hapishane cezasına çarptırıldı. Murafaa, Y.E.E.’nin cezasını, duruşmada “Pişmanım” dediği için 4 sene 2 aya indirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde kaliteli öğrencisi olan 20 yaşındaki B.A. isimli avrat, 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan geceleyin, katıldığı doğum haset kutlamasından kaldığı yurda dönerken tıpkısı üniversitede tahsil gören 25 yaşındaki Y.E.E.’nin cinsî saldırısına uğradı. Zihayat kadının ifadesine bakarak Y.E.E., gailesiz kadının “Bağıracağım” demesi üzerine fenomen yerinden uzaklaştı.

B.A., 9 Kasım akşamında avukatı ile gelişigüzel Y.E.E.’den şikayetçi oldu. Şikayet üzerine inanma ekipleri, çevredeki asayiş kamerası görüntülerini inceledi. Almaç kayıtlarında zihayat kadına seksüel saldırıda bulunduğu tanıdık Y.E.E. gözaltına makbuz ve 10 Teşrinisani’dahi tutuklandı.

Muğla Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Y.E.E. için 11 Kasım’da iddianame hazırladı ve maznun karşı ‘basit tensel cüretkâr’ suçundan sevgili açtı. Muğla 3. Asliye Ukubet Mahkemesi’nde 1 Aralık’ta yapılan önceki duruşmada murafaa, sanık avukatının defans üzere müddet istemesi üstüne davayı 13 Aralık’a erteledi.

“PİŞMANIM” DİYEREK İNDİRİM ALDI

Duruşma, esbak yapılan ikinci duruşmada kararını verdi. Y.E.E.’ye ‘basit cinsî saldırış’ suçundan geçmiş 5 yıl hapishane cezası veren mahkeme, sanığın duruşmada “Çok üzgünüm, pişmanım, yazık yaptım” kabilinden sözlerle pişmanlığını dile getirmesi üstüne 1/6 oranında iskonto yapıp cezasını 4 sene 2 aya düşürdü ve Y.E.E.’yi boşaltma etti.

“BU KARARIN KESİNLEŞMESİ BEKLENCEK”

B.A.’nın avukatı Alaz Öztürk, olayı ve sonrasında yaşananları ANKA Selen Ajansı’na şöyle anlattı:

“Müvekkilim, 9 Teşrinisani gece saatlerinde kalmakta olduğu yurda dönerken tek tanımadığı, daha geçmiş tek görmediği bire bir koca eliyle tensel saldırıya uğradı. Bunun sonucunda biz, şahıstan şikayetçi olduk. Bu şikayet sonrasında polisler eliyle, olayın yaşandığı caddeyi gören MOBESE’ler tayin edildi. MOBESE kayıtları incelendi ve müvekkilin yaşadığı, maruz kaldığı hücum, MOBESE kameralarına birlikte birebir yansımıştı. Yaşanan o korkunç vaka, görüntülerden dahi anlaşılıyordu. Kişi, ertesi çağ çabucacık gözaltına makbuz ve tutuklandı. Müddeiumumilik, dosyayı tek bekletmeksizin soruşturmayı tamamladı ve maznun için ‘basit eşeysel akın’ suçundan ülkü açtı. Duruşma da hiç bekletmeden mahkeme gününü verdi. 1 Aralık’ta önceki duruşması yapıldı. İlk mahkeme, sanık vekilinin savunma amacıyla süre istemesi üstüne ertelendi. Karar duruşmasının böylecene sanığa, ‘basit cinsel atılım’ suçundan 5 yıl hapis cezası verildi. Sanığın mahkemede daim, ‘Çokça üzgünüm, pişmanım, yazık yaptım’ kabil pişmanlığını dile getirmesinden muhit murafaa, TCK 62 gereği 1/6 oranında iskonto yaptı ve 4 sene 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Demin bu kararın kesinleşmesi beklenecek. Cebin tarafın, bölge adliye mahkemesine istinaf hakları var. Kararla gelişigüzel tahliye edildi amma kararın kesinleşmesine müteakip kendisi, günlerini muhtemelen aynı süre hapiste geçirecek.

“ÜLKEDE CİDDİ BİR SİSTEMATİK CEZASIZLIK VAR”

Ben, müvekkilimle evvel karşılaştığımda ‘Niye derhâl şikayet etmedin’ dediğimde bana, ‘Bana kimse inanmayacak. Ben kendimi kimseye inandıramam’ demişti. Çünkü hakikaten bundan sonra cemiyet üstelik mahkemeler birlikte hakimler birlikte savcılar dahi genel namına avrat beyanını asıl almayıp, kadına inanmadığı üzere tensel hareketli ya de gelişigüzel şiddete maruz kalan kadınlar, bu endişelerinden yağlık şikayet etmekten içtinap ediyorlar. Bire Bir güruh görüngü de aslında gizli kapaklı kalıyor. Müvekkilin cesaretini toplayıp şikayet etmesi, peşi sıra MOBESE kayıtlarının olması suçu vazıh bildirme ortaya koyduğu üzere hakeza benzeri cezanın çıkması bizi umutlandırıyor. Zira umumi yerine karı, böyle bir olayla hâkimiyet makamına çıkınca ispatlayamadığı üzere suçlar cezasız kalıyor. Şu an ülkede kadına yönelik gayret faillerine karşı bati ayrımsız dizgesel cezasızlık var. O yüzden ben duruşmada üstelik söyledim; ülkemizde kadına yönelik şiddetin arttığı bugünlerde ne şişman şanstır kim fenomen birebir MOBESE kayıtlarına yansımıştır ve müvekkilimin tüm beyanları ile örtüşmektedir.

“KADININ BIR TANE BAŞINA DOLAŞMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÜSTELIK GASPIDIR”

Şayet o azrail kayıtları olmasaydı savcılık mahsus takipsizlik kararı verecekti ve şahsiyet elini kolunu sallaya sallaya, hiç tanımadığı eksantrik kadınlara karşı de bire bir suçu işlemeye devam edecekti. Çünkü olayın vahameti şu; çıkmaz ortasında tıpkı kadının tek başına volta özgürlüğünün dahi gaspıdır. Bu toplumda daha çok erkekler, sokak ortasında on paralık tanımadığı benzeri kadına eşeysel saldırı bile bulunma cesaretini gösterebiliyor. Çünkü uygulanan dizgesel cezasızlık ve devletin de yürüttüğü, hele avrat-eş eşitsizliğini körükleyen politikaları, erkekleri daha bile cesaretlendirip çıkmaz ortasında üstelik kadına değme makule şiddeti yapmaktan çekinmemesine posta açıyor. O yüzden elbette ki bizim üzere bu ceza umutlandırıcı.

“BU CEZA ÖNEMLİ VE IMGE VERİCİ OLDU”

Daha Çok bunlar üzere umutlanır ve sevinir ayla geldik. Eğer tığ bu şikayeti yapmamış olsaydık, özlük şu an elini kolunu sallaya sallaya sokak ortasında dolaşıyor olacaktı ve tıpkı güruh karı ayrımsız suça maruz kalma potansiyelinde olacaktı. Bu ülkede kadınlar, gecenin 12’sinde bile sabahın 9’unda birlikte özgürcesine cevelan hakkına eş ve hiçbir ayvaz bu özgürlüğü onların elinden alamayacak. Bu ceza, sunu azından bunu bile göstermesi açısından ve bu suçun cezalandırılmamış kalmayacağını göstermesi açısından kocaman ve imge verici ayrımsız karar oldu.”

Share: