Muş haberleri | Cumhur Reisi Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı nedeniyle Ahlat’ta planlı etkinlikte konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadeleye ilgili, “Güney sınırlarımızı aynı uçtan farklı pöç 30 kilometre derinliğinde aynı koridorla güvence altına alana büyüklüğünde mücadelemizin bitmeyeceğini bütün dünyaya aynı posta elan car ediyorum.” dedi.

Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümü nedeniyle Ahlat’taki etkinlik alanında yaptığı konuşmada, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde seçkin inançtan, seçkin kökenden insanın onurunu güvence altına aldığını söyledi.

Fetih Marşı’nın “Bırak, döküntü saatler kararsız işlesin/Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın/Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın/Yürü, bibi ne diyerek kendinle savaştasın/Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.” dizelerini okuyan Erdoğan, Milli Mücadele kazanılıp Cumhuriyet kurulurken üstelik Anadolu’dahi ruhlu ve Anadolu’ya sığınan herkesin canının, malının, haysiyetinin müstevlilerin ayakları altında ezilmekten kurtarıldığını vurguladı.

Erdoğan, İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyarak, zaman üstelik Türkiye’yi dünyanın arz canlı devletleri arasına oyulgalamak üzere verilen el erki ve kalkınma mücadelesinin, Türk milleti ve dostların bütünü amacıyla olduğunu anlattı.

Son dönemdeki mücadelenin somut örneğinin 15 Temmuz destanı olduğuna işaret fail Erdoğan, “Dudağında tekbir, elinde bayrak/Namusun şiarı yiğitler gördüm/Bağrına gül kabilinden bastı şu yerey/Ölümü öldüren şehitler gördüm.” dizelerini okudu.

Reisicumhur Erdoğan, beherglas vatandaşın güvenliğini, huzurunu inanca altına kabul etmek üzere yıldırı örgütlerinin başını ezdiklerini ve ezmeye bitmeme edeceklerini dile getirerek, “Cudi’da, Gabar’birlikte, Tendürek’te, Bestler Deresi’nde ezdik, ezmeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Şehit Korgeneral Aydoğan Aydın’ın yazdığı şiirin “Sevimsiz namlular elimizde, yürüyorken dağlara/Şehitlerden esenleme geldi, savaşan tamlık sağlara.” dizelerini okuyan Erdoğan, Türkiye’deki beherglas insanın refahını, avlu kalitesini ve standartlarını arttırmak üzere asırlara kıymet asar ve hizmetler ürettiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, serencam 20 yılda nesir edilen rastgele eserin, herhangi bir hizmetin bu anlayışla hayata geçirildiğini belirtti.

“2023 yaklaştıkça kullanılmamış oyunlar, kullanılmamış sinsilikler peşinde koşmaları beyhude değildir”

beher ferdin geleceğe güvenle bakabilmesi için vizyonları genişlettiklerini, derinleştirdiklerini ve büyüttüklerini aktaran Erdoğan, kısaca 11 sene ilk bu vizyonun adına 2023 dediklerini, zaman 2053 dediklerini tabir etti.

Cumhur Reisi Erdoğan, ferda üstelik 2071 diyerek yollarına devam edeceklerini kaydetti.

Kalkınmadan güvenliğe, diplomasiden ekonomiye tek alanda mücadelenin bitmediğinin altını çizen Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 6’ncı sene dönümü içerisinde bulunulduğunu hatırlatarak şöyle bitmeme etti:

“Terörle mücadelede, sınırlarımız içre ve ötesinde görev özne, şehitlik ve gazilik mertebelerine vasıl alp askerlerimizin seçme birine şükranlarımı sunuyorum. Halen sınırlarımızda ve ötesinde yiğitçe mücadele fail askerlerimize ve yekpare güvenlik görevlilerimize başarılar diliyor, Rabbimden hepsini korumasını yalvarma ediyorum. Cenup sınırlarımızı bir uçtan diğer pöç 30 kilometre derinliğinde aynı koridorla garanti altına alana büyüklüğünde mücadelemizin bitmeyeceğini tüm dünyaya benzeri kez daha ilan ediyorum. Kendileri diledikleri ant, diledikleri yere harekat düzenleyip bize ‘Sakın ha!’ diyerek inç sallayanların riyakarlıklarının farkındayız, bu içtenliksiz ifadeleri katiyen dikkate almıyoruz. Ülkemizin düzenlilik önceliklerine bakarak, özlük planlamamıza göre bu operasyonları sürdüreceğiz. Hep söylediğimiz kabil tıpkı gece ansız gelebiliriz hem dahi seçkin yere gelebiliriz.

Bizim diğerlerinden farkımız; kimsenin toprağında, birliğinde, beraberliğinde gözümüz yoktur. Biz sadece kişi güvenliğimiz ve dostlarımızın huzuru için çalışıyoruz. Geçmişi sömürge ve katliam lekeleriyle yoğun olan tek ülkenin, toplumun, Türkiye’nin bu haysiyetli, ilkeli ve adil mücadelesine saraka söylemeye hakkı yoktur. Türkiye’nin önünü iki asırdır kullandıkları yöntemlerle çıktı kesemediklerini görenlerin 2023 yaklaştıkça eskimemiş oyunlar, yeni sinsilikler peşinde koşmaları anlamsız değildir. Ne yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar.”

“Zinhar nasip mersiye kaderin üzerinde bire bir şans vardır/Hangi yapsalar yersiz göklerden gelen tıpkı değişmeyen vardır/Dönem batsa hangi peki geceyi onaran benzeri mimar vardır/Yanmışsam külümden yapılan tıpkısı germen vardır” dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletle alay malay gerektiğinde küllerinden hisarlar yaparak mücadeleyi başarıya ulaştırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, teslimiyetlerinin vakit kaybetmeden Allah’a olduğunu, onun dışında kendilerini durduracak, geriletecek, esarete, sefalete, zillete sürükleyecek beşeri bire bir yavaş tanımadıklarını ve tanımayacaklarını vurguladı.

“Evet olacağız, evet olacağız.” diyen Erdoğan, Türkiye ve Türk milleti üzere başka yolun bulunmadığını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, Topluluk İttifakı ile geleceği yeniden nesir ve canlandırma edeceklerini sözlerine ekledi.

Notlar

Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindekilerle han çadırına geçerek bir müddet burada kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkiye Büyük Kavim Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli, Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Keyif Bakanı Fahrettin Adam, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DOĞRU Öğür Umumi Başkanvekili Binali Saika ile BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici da zevcelik etti.

Alanda, Cingöz Umumi Komutanlığı Mehterler Birliği üstelik gösteri düzenledi.

(Bitti)Share: