Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

SİVAS – Sivas’ta pancar sökümünün başlaması ile ortaya sâdır erdemli rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde pancar sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker pancarlarının yer altından çıkartılması ile ortaya yarar efdal rekolte üreticileri bahtiyar etti. Şükreden üreticiler çükündür fiyatlarında dahi ıslah beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu yıl 300 dönüme mail alanda çükündür ekimi yaptığını belirtip, “Geçtiğimiz yıl 600 dönüm alanda ekim yapmıştık. Geçtiğimiz sene ki istenmeyen şartlardan kıran üretimimizi yarı yarıya düşürdük. Verimli aklık tarlaları gün çiçeği üretimine ayırdık. Anaforlu ve dik yerleri çükündür üretimi üzere değerlendirdik. Buna rağmen 8 tona yakın benzeri hasat gerçekleştirdik. Bu miktar ongun. Cenabı Allah’ın rahmeti artağan, verimimiz iyicene. Şuan için tıpkısı sıkıntımız bulunmayan.” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını belirten Gökçe Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 nefis aynı kol namına pancar sökümü amacıyla Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden ortalık şükretti.

Sivas’ta çükündür sökümünün ay sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker fabrikası bulunmadığı amacıyla Sivaslı müstahsil söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’ta kim fabrikalara feda etmek zorunda kalıyor.

Share: