Senegal’de Müridi tarikatından Dakar Büyükelçiliğine taziyet ziyareti

Senegal’birlikte Müridi tarikatından tıpkı yıldız bilimi, “asrın felaketi” namına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu.

Müridi şeyhi Serigne Mountakha Mbacke’nin görevlendirmesiyle büyükelçiliğe gelen heyeti, Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliğine atanan Vazıh Sağman karşıladı.

Aralarında Senegal’in çarkıt Ankara Büyükelçisi Mustafa Mbacke’nin birlikte bulunduğu gök bilimi, Sağman’a taziyelerini sunarken, şeyhin depremzedeler üzere bağışladığı 165 bin doları konfirmasyon etti.

Heyet hesabına konuşan Dakar’daki Massalikoul Jinaan Camisi Yöneticisi Mbackiou Faye, başta Müridi tarikatı başlamak amacıyla tekmil İslam aleminin Türkiye’deki depremler zımnında berenarı ümitsiz olduğunu belirterek, Müridi tarikatının birlik unsurlarıyla Türkiye’nin yardımına hazır olduğunu söyledi.

Faye, tam Senegal halkının Türkiye’nin acısını paylaştığının altını çizerek depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur yakınlarına birlikte başsağlığı dileğinde bulundu.

Heyet, şeyh Mbacke’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben kaleme aldığı taziye mektubunu da Sağman’a konfirmasyon etti.

Sağman üstelik toplumun seçme kesiminden Senegallinin bu yumruk süreçte kendilerine ulaştığını ve muhtelif yardımlarda bulunduğunu dile getirdi.

Sağman, “Cumhur Reisi Macky Sall’den sem engelliler okulunun öğrencilerine büyüklüğünde kül Senegal halkının bizim yanımızda olduğunu hissediyoruz. Burada kendimizi hiç serbest hissetmedik, acımızı sizlerle paylaştık, siz da bizimle ağladığınız. Bu tahakküm günleri Senegal üzere bacanak ülkelerin desteğiyle atlatacağız. Bu desteğiniz bizim amacıyla çok kıymetli. Haddinden Fazla teşekkürname ediyorum.” dedi.

Senegal’in genişlik yetişkin tasavvufi oluşumlarından Müridi tarikatının toplum ve siyasa üstünde şanlı tıpkısı etkisi bulunuyor.

Müridi şeyhine, sadece özlük takipçileri değil Reaya ve gayrı dinlere mensuplar tarafından da nazik istinkâf etmek duyuluyor.

Senegal’üstelik terör örgütleri ve aşırıcı unsurların barınamaması, tasavvufi öğretileri önceleyen Müridi tarikatının etkisine bağlanıyor.

Share: