Serencam zaman haberi! İçişleri Bakanı Aristokrat, polis güçleri intiharlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, serencam dönemde meydana gelen polis güçleri intiharlarına yönelik açıklamalara ilişkin, “Buradaki murat çokça nettir, Türkiye’nin varlık ve güvenini, asayişini realizasyon etmeye müteharrik Türk Polis Güçleri Teşkilatı’nın konsantrasyonunu bozmak, yıpratmak, kundak hazırlamak ve onu kişi işinin odağından açmak.” dedi.

Aristokrat, Itimat Umumi Müdürlüğü Içtimai Hizmetler Daire Başkanlığındaki Şehit Deste Sezen Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Basınla ayrımsız araya gelmelerinin nedenin aynı süredir ayrımlı tartışmaların öznesi haline getirilmeye çalışılan konularla ilgili olduğunu bildiren Soylu, güvenlik güçlerinin terör, uyuşturucu, habersizce barhana, güvenlik ve gidiş geliş kazalarıyla mücadeledeki başarısının ara sıra çevreler aracılığıyla maksat haline getirildiğini söyledi.

Soylu, bu çerçevede bekçilerin maaşları ve yetkileri, 3600 ilişik nişane ve promosyon konularının gündeme taşındığına işaret ederek, polisin uygulaması ve polisin düzentileme standartlarındaki farklılıkların tartışıldığını kaydetti.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 öncesi ve sonrasında asayiş güçlerini manipüle girmek ve istediği sonuca vurmak için çalıştığını anlatan Aristokrat, ensiz dışına kaçanlar, FETÖ ve diğer terör örgütü mensuplarının birlikte buna bindi verdiğini söyledi.

Soylu, son olarak polis güçleri intiharlarıyla ilişik tartışmaların, TBMM ve siyasa çatısı altında dillendirildiğini aktararak, “Buradaki amaç haddinden fazla nettir, Türkiye’nin geçim ve güvenini, asayişini gerçekleştirme etmeye etkin Türk Polis Teşkilatı’nın konsantrasyonunu bozmak, örselemek, fitne tesis etmek ve onu zat işinin odağından boşaltmak.” diyerek konuştu.

Bakan Aristokrat, göreve geldiği 2016’de polis intiharlarının Türkiye’deki intihar sayısından elan efdal olduğunu gördüklerinde Türk Polis Güçleri Teşkilatı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Polis Güçleri Akademisi ve Mülkiye Denetleme Kurulu öncülüğünde 3 ayrı himmet başlattıklarını söyledi.

Polis intiharları üstüne dünya ve Türkiye’deki çalışmalar ile yapılması gerekenlerin araştırıldığını anlatan Aristokrat, bu çerçevede 11 kamer önceki oluşturulan Hacettepe ve Gazi üniversitelerindeki tedrisat üyelerinin dahi zarfında bulunduğu Fen Müesses’nun çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Türkiye’birlikte akıbet 5 yıldaki polis intiharları oranları

Aristokrat, ülkelere bakarak 2009-2018’deki polis intiharlarının Fransa’birlikte 100 binde 34,92, Portekiz’dahi 19,54, Avustralya’da 16,90, İngiltere’de 16,44, Japonya’de 16,10, ABD’üstelik 16 ve Türkiye’dahi 15,17 olduğunu bildirdi.

Türkiye’birlikte serencam 5 yıldaki polis intiharları verilerini paylaşan Soylu, “İntihar 100 bindelik oranı 2016’da 23, 2017’üstelik 20, 2018’dahi 13, 2019’üstelik 11, 2020’de 11. Bilahare 2021’bile 100 binde 26’ya eski. Hep hocalarımız, akademisyenler, bizim Haber Kurulumuz, müstevli sonrası tetiklendiği üzerine benzeri değerlendirme sahibi. Bunun konusunda aldığımız tedbirler, yaptığımız çalışmalar sonucu şu anda 100 binde 13’te seyretmektedir.” dedi.

Soylu, 2021-2022’deki intihar nedenlerinin başında evlilik çatışmaları ve ailevi nedenler, kripto dünyalık, sanal bahis, iddia ve bire bir iktisadi esbap ile fert sebeplerin geldiğini anlatarak, araştırı sonuçları çerçevesinde nöbet haritası ortaya koyduklarını belirtti.

Bu kapsamda Güvenlik Teşkilatı Kılavuzluk ve Ruhsal Danışma Uygulamaları Yönetmeliği’nin değiştirildiğini anımsatan Soylu, düzenli bireysel görüşmelerin mecburi hale getirildiğini tabir etti.

Soylu, 2018-2022 yılları arasında polislere müteveccih 9 bin 833 eğitim bilimi düzenlendiğini ve ruhiyatçı sayısının 105’ten 296’ya yükseldiğini açıkladı.

“Polisimizin yanı başındayız”

Polis Teşkilatını Ihya Vakfı ile personele maddi destek sağladıklarını ve polis tesisi sayısını artırdıklarını ifade eden Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Polisimizin yanı başındayız. Biz bunu elden iş adına görmüyoruz, bu lahut aynı meslektir. Bire Bir zamanda polisi aynı aile kendisine görüyoruz. Bu dedikoduları yapanlar, FETÖ mahfilli olanlar, terör örgütü mahfilli olanlar, bu meseleyi hele yöntem alanına taşıyıp, HD PKK’lı milletvekilleri hakaret edince, her cins fiziki müdahaleyi yapınca sesleri çıkmıyor, Mecliste halk kaldırmaktan ürküyorlar, korkuyorlar, çekiniyorlar ortakları alınacak diyerek. Ama istismara gelince istismarı en son düzeyde yapabilme kabiliyetini ortaya koyuyorlar.”

HDP’li Ömer Öcalan’ın Polis Güçleri Teşkilatı’na ait açıklaması

Soylu, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın “Halka hizmet etmeyen bu teşkilatın bile (Polis Güçleri Teşkilatı) yapılandırılmasında afi oynayacağız.” açıklamasını hatırlatarak, “alelhusus esas muhalefetin şımarttığı bu tiplerin, valide altından destek göstermeyi ihmal etmediklerini” söyledi.

Polis Güçleri kadar silah nakil yetkisi mevcut Türk Silahlı Kuvvetleri ile Bitirmiş Teşkilatındaki intihar verilerine ilgilendiren soru konusunda Soylu, Itimat ve Uyanık’daki intihar oranlarının çabukça serian tıpkısı olduğunu fakat TSK’ya ilişkin bilgisinin bulunmadığını rapor etti.

HDP’li milletvekillerinin düzlük aldığı çıkmaz yürüyüşleri

Son günlerdeki çıkmaz eylemlerine müteveccih HDP’li milletvekillerin açıklamalarına ait istifham konusunda Soylu, HDP’nin PKK’ya tutsak ergin topluluk olduğunu anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Apo’nun Suriye’den gönderilmesine itiraz ve Apo’nun şu anda abstraksiyon içerisinde bulunduğunu anlatım için Türkiye’nin biraz ilinde milletvekilleri gözetiminde esasen daha aşkın cıvıl cıvıl dercetmek istemişler. Ama kavim bu konuyu, bunların samimiyetini, bunların toplumu araştırmak isteme anlayışını haddinden fazla açık gördükleri amacıyla bundan sonra inanmıyorlar. Orada Apo amacıyla, bire bir süt kuzusu katili amacıyla milletvekilleri çıkacaklar, sonra diyecekler ki ‘Demokratik siyasete çarpış vuruluyor, cevaz verilmiyor.’ Demokratik siyasa bebek katili Apo ise anlayışlarının bu olduğu bedihi beyninde. Onun üzere bu konuda bir milimetre dahi yürümelerine cevaz vermeyiz, kararımız nettir ve açıktır.”

HDP Şanlıurfa Milletvekili Öcalan’ın Polis Güçleri Teşkilatı’na ilgilendiren açıklamalarına değinen Soylu, “Öz aralarında toplanıp, anne aykırılık partisi milletvekillerinin fısfıs konuştuklarını, oradan aldığı atılganlık ve şımarıklıkla orada söylemeye çalışıyor. Bu şımarıklığı bunlara veren de CHP’nin kendiliğinden kendisidir. Orada polisimize milletvekilinin tokat atma girişimini sağlayan CHP’nin tamamen kendisidir.” ifadesini kullandı.

İBB’ye ilişkin cenaze aracında esrar yakalanması

Aristokrat, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) şehirler arası cenaze aktarım aracında güven ekiplerince 144 kilo 550 gram kötü ele geçirilmesine ait istifham konusunda, uyuşturucuyla mücadelenin sürdüğünü söyledi.

Meksika’dan İstanbul’daki Ambarlı Limanı’na irsal edilen konteynerde bugün 1,5 titrem marihuana ele geçirildiğini ve 5 şüphelinin gözaltına alındığını hatırlatan Aristokrat, cürüm ve suçla mücadelede geçer not ASENA programıyla yanlışlık riskinin ölçüldüğünü aktardı.

Soylu, ASENA programı çerçevesinde izleme sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişik aracın yakalandığını ve soruşturmanın sürdüğünü belirterek, “Bizim görevimiz uyuşturucuya benzeri vesileyle derbent vermemektir.” dedi.

Share: