Sinop’ta Kestane Ağaçlarına ‘Gal Arısı’ Dadandı

MUSTAFA USTA

Kestane üretiminde Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olan Sinop’un Erfelek ilçesinde kestane arılarına bu yıl ‘gal arısı’ dadandı. Erfelek Ekincilik Odası Başkanı Yüksek Âdem, “Erfelek’te akıbet yıllarda gal arısı bütün kestane ormanlarımızı sarmış durumda. Yapmış olduğumuz üretimi haddinden fazla etraflıca etkiliyor ve ürün kaybı oluşturuyor, kaliteyi düşürüyor. Geçen yıl üretimimiz 500 tondu, bu yıl 350 tona düştü… Yetkililerden ayrımsız zaman evvel gelip bu konuyla ilgilenmelerini ve deva bulunmasını istiyoruz” dedi.

Sinop’un Erfelek ilçesinde kuzu kestanesinin hasadı başladı. Fakat bu yıl gal arısı dadanan kestane ağaçlarında rekolte düştü. Gal arısı, bahar aylarında kestane çiçeğine yumurtasını bırakarak eser kalitesinin ve rekoltenin düşmesine neden oluyor.

“YETKİLİLERDEN TILSIM BULUNMASINI İSTİYORUZ”

Laf ile ait SIMURG Bilgelik Ajansı’na bilgelik veren Erfelek Kültür Odası Başkanı Ulu Herif, şunları söyledi:

“Erfelek’te son yıllarda gal arısı bilcümle kestane ormanlarımızı sarmış durumda. Yapmış olduğumuz üretimi haddinden fazla içten etkiliyor ve mahsul kaybı oluşturuyor, kaliteyi düşürüyor. Geçen yıl üretimimiz 500 tondu, bu sene 350 tona düştü. Bundan sonraki yıllarda üstelik çıktı düşeceğini aritmetik ediyoruz, zira gal arısı çok bunaltıcı zararlar vermeye başladı. Kestane ağaçlarımızı kurutuyor. Meyvelerin kalitesini, kalibresini düşürüyor. Bu amaçla yetkililerden bir dakika evvel gelip bu konuyla ilgilenmelerini ve tılsım bulunmasını istiyoruz. Çünkü bizim gelirimizi aracısız etkileyen tıpkı uzanım söz konusu burada. Çiftçilerimiz, kestane toplayarak geçimlerini sağlıyorlar. Böyle giderse ileriki yıllarda kestaneden bahsetmemiz benzer mümteni. Hakeza ayrımsız içimli ürünü kaybetmiş olacağız.”

Share: