Son zaman haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, metal ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mızrap trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, tevzi kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye akıllıca kaydığını belirtti.

Nazır Aristokrat, TRT1’birlikte yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’de maden ve terörle mücadeleye müteveccih düzenlenen çalışmalara ilgilendiren bilgelik verdi.

Türkiye’da doğrudan namına uyuşturucudan ölen kayırıcı sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’üstelik rakamların bunun 8-10 moskof, kâh ülkelerde ise 20 dinsiz olduğunu aktaran Aristokrat, bu yükselişin peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş için mühim traksiyon oluşturduklarını ve bir nice etap attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı bire bir vahit haline getirdiklerini tamlayan Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan mızrap satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları madde kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış özellik örneği aldıklarını, ne ilde hangi garip mızrap husus kullanıldığına ilgilendiren araştırma yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artış olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Mızrap satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye müteharrik tıpkısı ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin uyuşturucu risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Nazır Aristokrat, bu icraat sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız bağlı ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’birlikte maden satışı ve kullanımı nedeniyle hapis cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’dahi 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üzerine çıktığını tamlayan Soylu, “Eğer Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Gene Avrupa ülkelerinde hayatında aynı kat uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim genişlik iri avantajımız hayatında benzeri nöbet maden kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani tığ tekrar onların 10’birlikte biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Yeryüzü şişman başarı rotasını değiştirmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun bire bir savaşım ortamında olduğunu vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Söz Temsili İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan sonradan Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez bundan sonra 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Ağrı. Aslında uyuşturucunun vakit kaybetmeden Türkiye’de nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkısı zamanda Türkiye’ye girişini engel olmak. Sunu şişman sükse bittabi rotasını hâllenmek. Türkiye’nin, uyuşturucu sevkiyatında doğudaki bu engeli zahir bire bir akıbet doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Benzeri rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden bire bir rota. Benzeri üstelik Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü bir rota var. Söz Gelişi, 2019’da 14-15 ton, 2020 ve 2021’birlikte 20-22 ton eroin yakaladık. Şu temel kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz miktarı 7-7,5 titrem. Zira rotanın balaban ayrımsız bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, apayrı ülkelere gidiyor. Çıktı beyaz zehir yakalamaları sabık yıllardan elan fazla bu yıl bile Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz sorumluluk, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, alelhusus tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan kalın, rotayı daha tekessür güneye akla yatkın aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim bire bir tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini az buçuk daha stabilizasyona alırsa güçlü tıpkı rota üstelik oradan olmaya başlayacak. Cidal sonrası orada derakap çok dokunaklı tıpkı eroin rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’da 2020’de uyuşturucuya bidayet yaşının averaj 20,2 iken, 2021’birlikte bunun 21,2 olduğunu nâkil Aristokrat, maden kullananların genel profillerine ilişkin verileri paylaştı.

Yer İyi Uyuşturucu Polisi Ana Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve terbiye verdiklerini, uyuşturucuyla mücadele amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile farklı uyuşturucuyla savaş operasyonlarına ilgilendiren birlikte vukuf vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik ayrımsız mesai uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu esrar bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaş amacıyla Kırıkkale’bile cemiyet kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la etkili yayında aynı araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun mızrap bağımlılığıyla mücadelesine ilişkin hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin ardından Soylu, “Banu Bayan büyük ayrımsız savaşım ortaya koydu. Esrar kullanan çocukların anneleri, aileleri aslında bu meselenin en yanık çıplaklığıyla ateş taraflarıyla cebin karşıyalar. Bazı Bazı toplumdan abstraksiyon ediliyorlar. Banu Bayan, Türkiye’dahi Banu Hanım üzere anneler, büyük aynı mücadele veriyorlar. Evlatlarını örtbas etmek üzere verdikleri savaşım hem yürekli hem adanmış hem da bilcümle bu uyuşturucu satıcıları ve dünyadaki metal kartellerine cebin sunulan benzeri mücadele. Esrar rehabilitasyonun tabii ki hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi aracılığıyla dahi yapılabileceğinin genişlik domuzuna örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan üstelik uyuşturucuyla uğraş için verdiği destek nedeniyle Vekil Aristokrat’ya teşekkür ederek, ailelerin mızrap konusunda bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile uyuşturucu eğitim bilimi tırı Narkotır’ı dahi ziyaret ederek, burada verilen eğitimlere ilgilendiren Uyuşturucu büroda görevli polislerden hikmet aldı.

Terörle savaş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın martir Ermiş Bülbül ile şehit uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilgilendiren videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen akıbet noktanın sorulması konusunda, “Aslında biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe yakın diyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle bire bir noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, bu başarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan kuzuluk getiren süreçleri iyi çözümleme etmesinin, detaylı vadeli bir politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya arkaç getirilmesinin iri önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin içinde 120’nin altında terörist kaldığını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“Bittabi bu sene haricen 52-53 terörist geldi. Zira terör örgütünün hem İran hem Irak tarafından aktarımları var. Örneğin bu yıl nakil sıfır yegane hatlardan tıpkı tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, alarga gelmiş, paramotorla gelmiş ama gayrı taraflardan bilfarz Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran eliyle Türkiye’ye o ağırlık koşullarda bulunan coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Veca. 4 pare tahril vilayetine sıkışmış. Ciddilik adına bunların eke aynı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Ansız kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla beş altı bir kısmı Siirt. Tunceli’bile, Diyarbakır’bile var. Tunceli’da da 5 yıldırıcı kaldı.”

Vekil Soylu, bire bir taraftan talih zarfında terör örgütlerinin istismar ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, aynı taraftan bile profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkısı çalışma gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: