Sonuç an haberleri! Adıyaman’daki çekingen gövem eriği ağaçları aşılanıyor, orman köylüsü kazanıyor

Adıyaman’da, 2014’ten bu yana bin hektarlık alanda 135 bin yabani akdiken ağacı aşılanarak orman köylüsüne yılda 1 milyon liralık gelir sağlandı.

Şanlıurfa Orman Müdürlüğünce, ağırbaşlılık sahasındaki Adıyaman’ın dağlarında mevcut görgüsüz ağaçlar muhteşem sağlık kapısı haline dönüştürüldü. Ekiplerin hararetli çalışmaları sonucunda aşılanan binlerce ongun, geyik dikeni meyvesi vermeye başladı. Hasadı yapılan mahsulat, tüccarlar tarafından İstanbul, Adana ve Konya kabilinden birçok ildeki tezgahlarda yerini alıyor.

Şanlıurfa Orman Kesim Müdür Yardımcısı Mehmet Taşan, AA muhabirine, akdiken meyvesinin köylülere katma sağlık kapısı olduğunu söyledi.

Rustik alanda ham akdiken ağaçlarının olduğunu ve bunları telkih marifetiyle birinci sınıf alıçlara dönüştürdüklerini ifade fail Taşan, şöyle bitmeme etti:

“Ormancılık mesleğinin beraberinde müdahalelerle kötü orman alanlarının iyileştirme çalışmaları sonucunda alelhusus doğada tabii yerine yetişen çıtlık ve gövem eriği ağaçlarının aşılanması sonucunda kırsalda zihayat orman köylülerimize katma dirimlik sağlanıyor. Adıyaman’da henüz güç adına mevcut alıçların aşılanmasıyla köylülerimize dirimsel sağlıyoruz.”

2014 yılından bu yana ilkah faaliyeti yürüttüklerini nâkil Taşan, “Şu anda bulunduğumuz kayran 600 hektarlık ayrımsız düzlük. 2014 yılında ilkah çalışmasına başlanılmış ve peyderpey bitmeme etmiştir. Bu kapsamda şimdiye kadar bin hektar alanda 135 bin acemi alıç ağacına birinci sınıf alıç aşılaması yapıldı.” dedi.

Taşan, bu yıl 20 titrem rekolte beklediklerini belirterek, “Kaliteli olan alıçlar, köylülere melfuf sağlık sağlıyor. 20 tonluk rekolte dümbelek kardeşlerimize yaklaşık 1 milyon liralık ulama sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Yok satıyor

Harmanlı Rustik Kalkınma Kooperatifi Başkanı Memiş Aldanmış ise 2014 yılında başlanan telkih çalışmalarının bugün meyvelerini topladıklarını söyledi.

Köylüler için ek gelir sağlandığını anlatan Aldanmış, “Münasebet sorunumuz namevcut. Nazik umu var. Gâh illerden mevrut tüccarlar istiyorlar, yok satıyoruz diyebilirim.” diye niteleyerek konuştu.

Ziraat Mühendisi Gizem Kart üstelik bu yıl akdiken hasadının başladığına bel ederek şunları kaydetti:

“Alıçlar, köylülerimiz üzere mütenavip ayrımsız eser ergin durumda. Tığ de onlara hastalık ve zararlılarla savaş üstüne yardımcı oluyoruz. Bu yıl mahsulat haddinden fazla adamakıllı, semere kaybımız namevcut. Katıksız koşullarda yetişiyor. Üreticiye seçme maliyeti ve zahmeti üstelik bulunmayan.”

Share: