Suudi kadına Twitter cihetiyle 34 sene dam cezası

İngiltere’dahi okuyan üniversite öğrencisi Salma hıyanet-Shehab, Twitter yüzünden mapushane cezası aldı.

Suudi Arabistan hususi terör mahkemesi eliyle sunulan ceza, ESIR başkanı Joe Biden’mağara koca hakları aktivistlerinin Suudi Arabistan’ı muhaliflere ve ayrıksı el erki yanlısı aktivistlere yönelik baskılarını artırma üzerine cesaretlendirebileceği konusunda uyardığı Suudi Arabistan ziyaretinden haftalar sonra verildi.

Sevgili benzeri zamanda, veliaht prens Muhammed bin Salman’ın, Twitter kullanıcılarını kuşkusuz hedef aldığına da meni ediyor.

Salma al-Shehab ailesiyle…

UKUBET İLK ÖNCE ÜÇ YILDI

İki aşağılık çocuk annesi 34 yaşındaki Salma al-Shehab, tıpkısı internet sitesini “kamuoyunu muhtel gitmek ve sivil ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştırmak” üzere ahzetmek “suçundan” önceki yerine üç sene delik cezasına çarptırıldı.

Fakat pazartesi günü bire bir temyiz mahkemesi, aynı savcının mahkemeden başka iddia edilen suçları değerlendirmesini istemesinin peşi sıra bakir cezayı -34 sene kodes ve arkası sıra 34 yıl gezi yasağı- verdi.

Guardian yoluyla görülen duruşma kayıtlarının ayrımsız çevirisine bakarak, kullanılmamış suçlamalar beyninde Shehab’ın “kamuoyunu fasit etmeye ve sivil ve millî güvenliği istikrarsızlaştırmaya çalışanlara Twitter hesaplarını takip ederek müzaheret ettiği” ve bu nedenle baştan cürüm duyurusunda bulunulduğu iddiası kayran alıyor.

PAYLAŞIMLARI İNCELENDİ

Twitter’üstelik 2.597 takipçisi olduğu tanıdık Shehab’ın paylaşımları beyninde, Covid-19 tükenmişliği ile ilgili tweetler, pespaye çocuklarının resimleri, sürgünde hayatiyetli Suudi muhaliflerin, krallıktaki siyasal mahkumların başıboş bırakılması çağrısında bulunan tweetlerinin retweetleri bulunuyor.

Shebab, henüz önceki hapsedilmiş Suudi benzeri feminist aktivist olan Loujain şike-Hathloul’un davasını birlikte destekliyor. Loujain desise-Hathloul’un kadınların makine kullanma haklarını desteklediği için azap gördüğü kanıt edilirken şu anda yolculuk yasağı altında yaşadığı biliniyor.

Shehab’ın davada hala bakir aynı temyiz başvurusunda bulunabileceğine inanılıyor.

 

 

Share: