TESK Umumi Başkanı Palandöken: “Maşrık Kapı’nın açılmasıyla tutum canlanacak”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye- Ermenistan sınırındaki Şark Kapı’nın açılmasıyla bölgedeki ekonominin canlanacağını bildirdi.

Ardahan’dahi türlü ziyaretlerde mevcut Palandöken, daha sonraları Kars’a geldi.

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ülfet fail Palandöken, kentteki bire bir restoranda esnafla tıpkı araya gelerek sevgili ve taleplerini dinledi.

Palandöken, burada yaptığı konuşmada, bölgedeki esnaf ve sanatkara bire bir yol elan Koku Kredisi’nin verilmesiyle ilgili çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

“Serhat şehri” diye niteleyerek tanımlanan Kars’ın aslında fırsatlar şehri olduğunu vurgulayan Palandöken, ” Herhangi Bir şeyin benzeri arada olduğu tıpkısı site ve bu konumda olan şehir sayısı çokça az. Enerjik, yaratıcı, dış pazarda özlük pazarını kurabilecek kalifiye yapılan tarımsal ürünleri mevcut. Aritmetik ediyorum ki bundan ahir süreçte dahi dolgunca olacak.” diyerek konuştu.

Palandöken, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Maşrık Kapı’nın açılmasının bölgeye katkı sağlayacağını dile getirdi.

Kentte üretilen süt ürünlerinin pazarlanabilmesi amacıyla çizi kapısının eke olduğunu belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Buranın benzen ve süt ürünleri dünyaca angın, Kars kaşarı, Kars gravyeri ve tıpkısı şekilde benzen mamullerinden yapılan cümle ürünler da dünya pazarına gidiyor. Esnaf bütün ona endekslendi, ihracatın elan ateş parçası olması, çizik ticaretinin yapılabilmesi amacıyla henüz zaten Kars’a yatırımcının gelebilmesi amacıyla bu konu olmazsa olmazı. Zira İpek Yolu geçidi bu, herhangi bir ne büyüklüğünde üniversitelerin yapılması nüfusa eklenti, harcamalarda aynı güçlenme olduysa da beklenenin olabilmesi üzere katiyetle Şarki Kapı’nın açılması gerekiyor. Heyetler görüşüyor, o dönemde bildiğiniz amacıyla savaştı, Karabağ’ın alınması önemliydi amma gelinen süreç mufassal sürmemeli imdi. Kapının açılmasıyla birlikte buradaki tutum canlanacak, bu diriliş ile batıdan da buraya envestisman yazmak üzere insanlar gelecek. Entegre tesisleri ve hayvancılığın dışındaki ürünlerle birlikte Kars’ın canlanmasına destek olacak. Ticaretteki yavaşlama, durağanlık buradaki yatırımcının da yatırım yapması konusunda caydırıcı oluyor.”Share: