Türkiye ile Malezya arasında STA’yı düzeltilmiş eden tören düzeni imzalandı

TÜRKİYE ile Malezya ortada Serbest Tecim Anlaşmasını (STA) Düzeltilmiş Eden 1 No’lu Tören Düzeni ve Ortak Ekonomi ve Tecim Konseyi Güruh Tutanağı imzalandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Önümüzdeki dönemde rötuşlu anlaşmamızın yürürlüğe girmesi, elan vahim temaslarla Türkiye- Malezya’nın kâin başarı hikayelerinin göstergesi niteliğinde olacak hareket birlikleri ve ortaklıklar kurmasını galeyan ile bekliyor olacağız” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bakanlıkta Malezya Kıdemli Arsıulusal Ticaret ve Endüstri Bakanı Mohamed Azmin Mehabetli ile düet görüşme gerçekleştirdi. Konuşma kapsamında iki bakanın koca başkanlıklarında Ortak Tutum ve Ticaret Konseyi’nin geçmiş toplantısı düzenlendi. Toplantının peşi sıra Azade Tecim Anlaşmasını Rötuşlu Fail 1 No’lu Tören Düzeni ve Eş Iktisat ve Tecim Konseyi Toplantı Tutanağı İmza Töreni düzenlendi. Geçim kapsamında; iki mevki arasında servet ticaretine ait gümrük vergileri indirilecek şekilde düzenlendi. Törenin peşi sıra Icra Vekili Muş, iki ülkenin tecim ve ekonomik gelişim birliğinde yeni aynı bap tahsis etmek için mihman icra vekili ile bir araya geldiklerini belirterek, “Açacağımız bu yeni sayfanın temelini zaman itibari ile revize ettiğimiz itilaf ile atıyoruz. Bugün imzaladığımız düzeltilmiş protokol ile halihazırda para ticareti temelinde olan Serbest Tecim Anlaşması, hizmet ticareti ve envestisman konularının dahil edilmesi ile haddinden fazla henüz şümullü ayla getiriyoruz. Bu gelişmeler ışığında düzeltilmiş anlaşmamızın Malezya ile ikili iktisadi ilişkilerimizi çeşitlendirmesi ve elan müstakbel seviyeye taşıması vizyonuna katkı sağlayarak, kullanılmamış global ekonomik dinamiklerin gereklerini gereğince karşılayacağına inanıyorum. Bu doğrultuda faziletli eklenmiş altın hizmet sektörlerinin gelişimine imkan sağlayacak, yatırım süreçlerini kolaylaştıracak, verimli çalışmalar ile ait kazançlı öngörülebilirliği artırarak iki ülke beyninde ticareti ve yatırımı isteklendirme edecek tıpkı iştirak modelini kasılma ediyoruz. Bu konvansiyon ile Türkiye ve Malezya toptan ekonominin halihazırdaki mütehammil ikliminde hisse senedi birliklerini daha üstelik güçlendirecek. Revize sözleşme ile Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi ve kültürel bağlarımızı mihman kazançlı ilişkiler ile destekleme vizyonunun Malezya gözetiminde tıpkı posta daha konfirmasyon edildiği kanaatindeyim” dedi.

‘REVİZE ANLAŞMANIN İKİ ÜLKEYE HAYIRLI OLMASINI RAĞBET EDİYORUM’

Vekil Muş, küresel ekonominin sarp aynı süreçten geçtiğini vurgulayarak, “Yapısı fiktif ile bölgesel olmakla gelişigüzel etkisi bakımından global ölçekteki siyasal gerilimler bulunan istikrarsızlığı henüz dahi artırmıştır. Türkiye olarak bu süreci doğru şekilde çözümleme ederek hem acun sunu güvenliğini hem bile hususi sektörün önceliklerine yönelik kritik adımlara öncülük ettik, etmeye bile bitmeme ediyoruz. Bunun neticesinde ticaret diplomasisinin etkili ve bol kullanımı sebebiyle mensur edilen yeni aksiyon birlikleri ve özel sektörümüzün yüksek gayretleri ile Türkiye’nin ihracatını 2021 yılında 225 milyar dolar düzeyinin üzerine çıkardık. İhracat rekorları kırabilmemizde geçmiş dönemlerde kasılma ettiğimiz Erkin Ticaret Anlaşmalarının tıpkısı çipo görevi gördüğüne ve derakap ileriye sıçrayabilmemizde mehabetli şan oynadığına inanıyorum. Zaman düzeltilmiş ettiğimiz anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile hem Türkiye hem dahi Malezya, ticaretin ve yatırımların alelacele gelişeceği, rekabetçi benzeri bina nesir edecek; toptan olumsuzluklara karşı hem düet hem üstelik çok cepheli ilişkilerini geliştirebilmek adına hayat dolu ayrımsız çıpaya cemaat olacaktır. Önümüzdeki dönemde düzeltilmiş anlaşmamızın yürürlüğe girmesi, daha ağırbaşlı temaslarla Türkiye- Malezya’nın bulunan başarı hikayelerinin göstergesi niteliğinde olacak hisse senedi birlikleri ve ortaklıklar kurmasını heyecan ile bekliyor olacağız. Revize anlaşmanın iki ülkeye balkı olmasını istek ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: