100 yıllık Barış Mahallesi, kentsel inkılap ile değişiyor

100 yıllık Barış Mahallesi, kentsel transformasyon ile değişiyor

Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak:

“Kimsenin el atmadığı 100 yıllık mahalleyi değiştiriyoruz, dönüştürüyoruz”

MERSİN – Mersin’in model kaymakamlık Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, Toplu Konut İdaresince Bostan ve Hazar Mahallelerinde kentsel inkılap başladığını belirterek, “Bugüne kadar kimsenin ahali atmadığı 100 almanak Barış Mahallesi’nde tığ kentsel tahavvül projemizi tamamlayarak, yeryüzü geç 2023 yılı Eylül-Ekim aylarında konutları sahiplerine teyit edeceğiz” dedi.

İlçede önce adına Öz Mahallesi’nde başlayan ve biten, şimdi ise Hazar Mahallesi’nde yavaş yavaş blokların yükseldiği yerinde kentsel dönüşümle ilçenin çehresi değişiyor. Neredeyse bir asırlık olan binalarda artık insanlar kırıcı ayrımsız şekilde yaşam sürerken, yeni evlerle elan nitelikli, ongun ve çağcıl benzeri emanet kavuşacak. Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak’bile yapım sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden hikmet aldı.

“Yer geç eylül-ilk teşrin aylarında teslim edeceğiz”

Çay Mahallesi’nde biten, ati sene ilkgüz-ekim aylarında bitirilmesi planlanan Hazar Mahallesi’nde bitmeme eden kentsel tahavvül projesindeki sonuç buut üzerine bilgi veren Gültak, süreci yakından izlem ettiklerini, kimi zaman bile inşaat alanında incelemelerde bulunduklarını kaydederek, binaların tezce yükseldiğini ve şuana kadar tıpkı ağırbaşlılık olmadığını söyledi. Firma yetkilileriyle görüşerek projeyi zamanından önce izafe etmek istediklerini kendilerine ilettiklerini nâkil Gültak, “Yüklenici firmanın işçileri canlı tıpkısı şekilde çalışıyor. Şehrin ortasındayız, Mersin’in göbeğindeyiz. 100 almanak benzeri mahalleden bahsediyoruz. Bu güne kadar kimsenin halk atmadığı, kentsel transformasyon ile uğraşmadığı ayrımsız yerde tığ inşallah 2023 yılında genişlik kötü ihtimalle eylül-teşrinievvel aylarında konutları teyit edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“2024’ten sonra 4-5 mahallemizde anide dönüşüm başlayacak”

söz konusu proje çerçevesinde belli vatandaşların kira yardımı aldığını ve temas mağdurluk yaşamadığını vurgulayan Gültak, “Camisiyle, firez evleriyle, kreşiyle, toplumsal donatı alanlarıyla çokça evire çevire bir proje bitecek. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kalkışmak üzere, Kasaba ve Kentçilik Bakanımız Tasavvur Kurum’a antrparantez teşekkürname ediyorum bize verdiği desteklerden âlem. Öz Mahallesinde biliyorsunuz konutları bitirdik, kura çekimini gerçekleştirdik. Bire Bir birçok ay içerisinde üstelik orada kurasını çeken vatandaşlarımız evine taşınacak. Dolayısıyla gerçekte biz ayrımsız proje değil tıpkı kaç projeden bahsediyoruz. Birini bitirdik, buradaki üstelik zat dönemimizde bitecek. İnşallah 2024’ten sonraları bile 4-5 mahallemizde gürpedek başlayan planları hazır olan kentsel dönüşüm projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: