Başbuğ Büyükkılıç, Tarihi Agios Dimitrios Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarını inceledi

Kayseri Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, İncesu kaza ziyaretinde, tarihi Agios Dimitrios Kilisesi’ndeki çalışmaları üstelik yerinde inceleyerek, bilgiler aldı.

Kayseri’nin topyekun kalkınması amacıyla şehir merkezindeki çalışmalarının beraberinde ilçelere bile anbean çalışmaları durumunda izleme fail Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, bu defa da DOĞRU Öğür Umumi Başkan Yardımcısı, Evcil Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ile alay malay İncesu’dahi İlçe Yatırımları İstişare Toplantısı düzenledi. Büyükkılıç ve Özhaseki toplantının arkası sıra İncesu esnafını dahi ülfet ederek, esnafa dobra işlemler temennisinde bulundu. Başbuğ Büyükkılıç, İncesu Belediyesi’nde gerçekleştirilen müzakere toplantısının peşi sıra AK Fırka Genel Komutan Yardımcısı Özhaseki ile gelişigüzel İncesu ilçesindeki esnafları ülfet etti. Büyükkılıç ve Özhaseki elan sonraları DOĞRU Parti İncesu İlçe Başkanlığı eliyle düzenlenen organizasyon buluşmasına bile katıldı.

Başbuğ Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi marifetiyle restorasyon çalışmalarının yapıldığı Agios Dimitrios Kilisesi’ne da her an, çalışmaları durumunda inceledi. Icraat hakkında hikmet kayran Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin adeta yıldızlı gelgel müzesi olduğunu ifade ederek, kültürel değerlerin korunması noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak her desteği verdiklerini dile getirdi. Komutan Büyükkılıç, “Kayserimiz gelişigüzel devir söylediğimiz kabil lazım memleket merkezinde, gerekse ilçelerindeki tarihi dokularla adeta kemiksiz çekicilik müzesi niteliğinde. Şu anda İncesu ilçemizdeyiz. Malumunuz buranın simgesi olan Karamustafa Paşa Kervansaray’ı buraya bir derece katıyorsa, tarihi nesiç ile ait eserlerde adeta ben buradayım diye çağırıyor ve kendisinden bayram ettiriyor. Şu anda İncesu’daki Kilisedeyiz. Burada yenileme çalışmalarıyla gelişigüzel kültürel değerleri hem koruma, hem de kullanılmamış bire bir destinasyonlar tevlit bağlamında çalışmalarımızı Kayseri Büyükşehir Belediyesi kendisine sürdürüyoruz. bu arada sayın valimizin bizlerle olan işbirliğini üstelik rastgele zaman takdir ediyoruz. İnşallah bu teşrikimesai anlayışı içerisinde herhangi bir ilçede, herhangi bir tarihi eser olduğu yerde birlikte cereyan etmeyi birlikte önemsiyoruz. Seçme şeyden evvel buradaki restorasyon çalışmalarını özne ekibimize ve kızıl müteahhite özellikle teşekkür ediyorum. Gerçekten çalışmaları durumunda izledik. İğneyle kuyu kazıyorlar. Adeta santim santimetre, milimetre milim buraları açığa çıkartma yönündeki yaptıkları çalışmadan hava ekibimize teşekkür ediyorum. İnşallah burada koskocaman aynı mülakat alanı inşa etmek yoluyla İncesu’muz, Yeşilhisar’ımız, buralardaki tarihi eserlerimiz ve vadilerimiz” diye niteleyerek konuştu.

Kayseri’deki tarihi dokuya ve kültürel değerlerini çokça önemsediklerini rapor Komutan Büyükkılıç, “Bu çalışmaları yaparken bizlere herhangi bir zaman desteğini esirgemeyen İncesu’muzun enerjik, faal başkanına ve ekibine antrparantez teşekkür ediyorum. Antrparantez bizi bu çalışmalarda yüreklendiren İncesu’muzun fena hâlde insanlarına da içtenlikle teşekkürname ediyorum. Sağlıklı olsunlar. Var olsunlar” dedi.

Agios Dimitrios Kilisesi’ndeki çalışmalarının Restoratörü Dilber Çekiç ise, “Yapacağımız yıpranmamış uygulamalar, sağlamlaştırmalar, canlandırma uygulamaları sonunda kilisemiz orijinaline mümasil halde ortaya çıkacaktır” diye niteleyerek konuştu. – KAYSERİ

Share: