Boğazına şeker hastalığı kutusu kapağı kaçan çocuğu boğulmaktan böyle kurtardı

Boğazına şeker hastalığı kutusu kapağı kaçan çocuğu boğulmaktan böyle kurtardı

Heimlich müdahalesi bire bir çocuğun henüz hayatını kurtardı

Korku dolu anlar asayiş kamerasında

MANİSA – Manisa’nın Akhisar ilçesinde boğazına şekerleme kutusunun kapağı takılan çocuğun boğulduğunu fark fail bakkal sahibi, çocuğa Heimlich manevrası ile engelleme ederek kurtardı. Yaşanan ocumak dolu anlar güvenlik kameraları yoluyla saniye saniye kaydedildi.

Olay, Manisa’nın Akhisar ilçesine sınırlı Reşatbey Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Münire Adamakıllı’a ait bakkal dükkanından tüp draje şeklinde olan şekerlemelerden düzlük 10 yaşındaki Muhammet Kutlu, şekerleme kutusunun kapağını ağzıyla fora etmek istedi. Bu sırada kutunun kapağı boğazına kaçan minik Muhammet’in çağ alışverişi kesildi. Durumu fark eden bakkal dükkanı sahibi Münire Kırnak, daha öncesinde eğitimini aldığı Heimlich müdahalesiyle tezyifkâr çocuğu boğulmaktan kurtardı. Sağlık durumu gür olan Muhammet Mutlu, daha sonraları evine gitti. Yoz çocuğun babası Resul Kutlu, çocuğunun hayatını kurtaran Münire Kandırıcı’a teşekkürname etti.

Böylesi durumlara ilişmek amacıyla herkesin heimlich manevrası eğitimi alması gerektiğine aksan fail bakkal sahibi Münire Kalburüstü, “Ego dükkanda çalıştığım tam şekerleme kutusunu ağzına dikmiş. Ağzına çektiğinde kap dem borusuna kaçıyor. Ben da koşturarak evvel sırtına vurup Heimlich manevrası yaparak kapağı çıkarttım. Sıradan tıkanmıştı. Elimle müdahale etseydim elan bile encam gidebilirdi. Çocukların anneleri çok ilgi etsinler. Herkesin başına gelebilir. Allahım ayrımsız henüz böyle aynı şey yaşatmasın. Ego Heimlich manevrası eğitimini almıştım. İyi kim elan önceki çalıştığım hareket yerindeki patronumuz bu eğitimi bizlere aldırdı. Hakeza ayrımsız eğitim almasaydı engelleme etmem imkansızdı. Dizge haddinden fazla ilgi etsin. Bu sokakta da bakkalda dahi yaşanabilir. Heimlich manevrasının eğitimini versinler. Cümle gözünü dört açsın haddinden fazla dikkatli olsun” dedi.

Başından geçen olayı anlatan 10 yaşındaki Muhammet Mutlu, “Ağzımdan atacaktım koyu ayrımsız zaman aldım. Ağzıma kap kolaylıkla geldi. Ben dahi birey havliyle içeriye girdim. Teyze çabucacık gelerek bana engelleme etti ve kapağı çıkarttı” diye niteleyerek konuştu.

Herkesin hakeza bilinçli olmasını istediklerini söyleyen minik Muhammet’in babası Resul Mutlu, “Benim çocuğum tür, ayrıksı tıpkı çocuk de olabilirdi. Keskin tıpkı husus. Aynı henüz yaşanmasın istiyorum” dedi.

Öte yandan yaşanan yılgı anları ise bakkalın güvenlik kameraları vasıtasıyla saniye saniye kaydedildi. Düzenlilik kameralarına yansıyan görüntülerde minik Muhammet boğazına kapağın kaçması sonrası müzaheret özlemek üzere bakkala girmesi ve Münire Aldatıcı’ın çocuğa Heimlich manevrası yaparak kurtarması görülüyor.

Share: