Çin’de hayvanlardan insanlara sabık bakir ölümsek bire bir virüs tayin edildi! Arz örtüsüz semptomları bezginlik ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni tıpkı virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği memul Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu asıl büyüklüğünde 35 kişide tespit edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı adına dağ bayır farelerinde rastlanan virüs için Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı yazı New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tababet Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, tespit edilen vakaların pahal olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna karşın, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çokça sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara bozukluk olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu bile rapor etti.

MEMELİ HAYVANLAR VİRÜSÜN TABII REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda, imtihan edilen dağ bayır farelerinin yüzdelik 27’sinde Langya virüsü belirleme edildi. Köpeklerin yüzdelik 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin bile virüs testleri artı bundan sonra. Kör Sıçan kabil memeli hayvanların virüsün saf rezervuarı olabileceği düşünülüyor. ÇAKER Hastalık Arama ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda tanıdık seçme 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara esbak olabileceğini oranlama ediyor.

BM UYARMIŞTI

Konfedere Uluslar (BM), daha geçmiş üstelik abuhava krizi ve aşılanmamış hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada haddinden fazla sayıda analog hastalığın görülebileceği üzerine uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Çor Taharri Merkezi’nden alışveriş günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından izlem edildiği belirtilmişti.Share: