“Çıpa El” vuruldu! Erol Evcil’e 30 yıl 9 kamer hapishane talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla yürütülen sormaca kapsamında 3 ayrı cürüm örgütüne müteveccih 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Yerli), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 sevimli tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz konusunda daha sonra azade bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin saha aldığı Erol Eşrefoğlu (Yerli) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 dirilik hakkında savca düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Yerli) olduğu ve idareci konumundaki gayrı şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demir ile sıhriyet bağları olduğu belirtildi.

“HİLELİ HAREKETLERLE KAMUYU ZARARA UĞRATTILAR”

Teşekkül yöneticileri ve üyelerinin hisse sahibi olduğu şirketler vasıtası ile ekonomik yerine çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilgili firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, vesile malzeme ve sahaları kiraladıkları aktarıldı. Örgütün bu şirketler namına canlılık gösterdiği, piyasadan kütük ahzetmek kanalıyla bu şirketlerden üretilen herhangi bir cins demiri piyasaya arz ettikleri aktarıldı. İddianamede, “Şirketlere kütük alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler eş yapılırken kullanılan şirket konusunda gerçekleşme eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ait idarelere ödenmemektedir. Teşekkül, bu hileli hareketler cihetiyle kamuyu aylı miktarda zarara uğratmaktadır. Yanlışlık örgütü faaliyeti içerisinde cereyan eden şüpheliler itibarıyla ise hileli hareketler neticesinde şirket malvarlıklarının tutuk kısmı azaldığı amacıyla yüklü miktarda nahak yere idrak elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle çipo polat sektöründe elektrik gösteren 9 şirketi ele geçirdiği aktarıldı. İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Yerel) ve örgüt yöneticilerinin yürütme ettiği bu faaliyetlerle kamuyu balaban zarara uğratmakla kalmayıp, talih ekonomisi için lokomotif olan aynı sektörü şişman oranda zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün gerçekleşme fail vergileri kendi bünyelerine alarak piyasada nahak yere rakiplik oluşturdukları ve kendilerine muvaffakiyetsiz zikıymet para kaynağı oluşturarak piyasada kıvrak kuzuluk geldikleri belirtildi. Örgütün bu faaliyetler kapsamında 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 teklik kamu zararına etmen oldukları de anlatım edildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 30 YIL 9 KAMER HAPİS TALEBİ

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Yerel), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Çipo’in ‘suç çalışmak üzere teşkilat kurmak’, ‘amme çekicilik ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 mahdut Kamu Alacakların Öğrenim Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine uymazlık etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar aya büyüklüğünde, gayrı şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Derviş Şengül, Ayten Domestik, Patent Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Yerel Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Merbut Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan başlayarak mütebeddil yıllardan hapisle cezalandırılmaları istek edildi. 15 gönül üzerine ise ‘kovuşturmaya vadi olmadığı’ kararı verildi.

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak grubuna ilgilendiren soruşturmaların ise bitmeme ettiği öğrenildi.

Share: