Ardahan-Ardanuç yolu kışın kapanmasın talebi

Ardahan İl Umumi Meclisi üyeleri, kar ve tipi dolayısıyla kış aylarında kestirmece 5 ay miftah geçişlerine kapatılan Ardahan-Ardanuç kara yolunun kapanmamasını istedi.

AK Öğür İl Genel Sedir Üyeleri Levent Kart ve Selami Şenel ile CHP İl Genel Meclis Üyesi Sırrı Atalay Cantürk, Ardahan-Ardanuç kişmiri yolunun Bülbülan Yayla mevkisindeki 2 bin 581 rakımlı bölgede bire bir araya geldi.

Kurnaz, burada yaptığı konuşmada, Ardahan-Ardanuç esmer yolunun kışın yaklaşık 5 ay araç geçişlerine kapatıldığını ve bunun bölgedeki turizmi damarlı etkilendiğini söyledi.

Yolun sarih tutulması için Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı gözetiminde kâh girişimlerde bulunduklarını tamlayan Bilgili, şunları kaydetti:

“Kışın bu sefer kapandığında bizim Karadeniz ile bağlantımız sınırlanıyor. Zira yegâne mütenavip nöbet Ardahan-Şavşat yolu kalıyor. Yalnızçam Ski Merkezi’ne karışmak talip Şavşat’tan kısaca 75 kilometre kez katetmek zorunda kalıyor. Ancak bu defa yıldızlı olursa hem Bülbülan Yaylası aktif olacak hem dahi kayak merkezine ulaşım yarı yarıya büyüklüğünde düşecek. Bunun için Ardahan-Posof ve Ardahan-Şavşat yolları kabilinden bire bir bakım evinin burada kurulması üzere Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığından talebimiz var.”

Cantürk birlikte yolun vazıh tutulması amacıyla birçok düzentileme yürüttüklerini anlatarak, “Biz bu yolun açılması ve bölgedeki turizmin Karadeniz ile hareketlenmesi amacıyla çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Amacımız buraya bakım evinin açılması ve bu yolun daim örtüsüz tutulması. Sonuçta burada yaz kış deli dolu olan tıpkısı plato var. Zımnında bu posta bizim amacıyla haddinden fazla balaban tıpkısı güzergah.” ifadelerini kullandı.

Şenel ise yolun kışın açıkça tutulması ile bölgenin hareketleneceğini belirtti.Share: