‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı

Başşehir merkezli 29 ilde planlı ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı. İddianamede, 32 şüpheliden 17’si için 2 yıldan 30 yıl 9 taban kadar delik cezası istendi. 15 hayat hakkında ise ‘kovuşturmaya düzlük olmadığı’ kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla hesaplı sormaca çerçevesinde 3 ayrı cürüm örgütüne müteveccih, 29 ilde gerçekleştirilen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden aralarında Erol Eşrefoğlu (Yerli), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın dahi bulunduğu 29 emanet tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üstüne elan sonradan serbest bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin meydan aldığı Erol Eşrefoğlu (Domestik) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 sevimli hakkında savca düzenledi.

Teşekkül yöneticileri ve üyelerinin pay sahibi olduğu şirketler vasıtası ile kazançlı kendisine çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ait firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makinaları, araç materyal ve sahaları kiraladıkları belirtildi. Örgütün bu şirketler namına zindelik gösterdiği, piyasadan çıpa almak kanalıyla bu şirketlerden üretilen herhangi bir makule demiri piyasaya arz ettikleri belirtilen iddianamede, “Şirketlere kütük alınırken ve şirketlerin ürettiği demirlerin mir yapılırken geçer şirket üzerine gerçekleşme fail KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilişkin idarelere ödenmemektedir. Teşkilat, bu hileli hareketler cihetiyle kamuyu musandıra miktarda zarara uğratmaktadır. Cürüm örgütü faaliyeti içerisinde akım eden şüpheliler itibarıyla ise hileli hareketler neticesinde ortaklık malvarlıklarının kaçıngan kısmı azaldığı üzere gebe miktarda nahak yere alacak elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle çıpa polat sektöründe zindelik gösteren 9 şirketi ele geçirdikleri aktarıldı.

‘Piyasada küçümseme sahibi oldular’

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve örgüt yöneticilerinin icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu balaban zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün gerçekleşme fail vergileri kişi bünyelerine alarak piyasada nahak yere rekabet oluşturdukları ve kendilerine akim zikıymet mal kaynağı oluşturarak piyasada faal hale geldikleri belirtildi. Örgütün bu işler çerçevesinde 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 liralık amme zararına etmen oldukları birlikte belirtildi.

Teşekkül liderlerine 30 sene 9 ayak tabanı büyüklüğünde cezaevi istendi

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demir’in ‘yanlışlık gitmek için teşekkül kurmak’, ‘amme gelgel ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 sınırlanmış Amme Alacakların Öğrenim Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine Mugayeret Etmek’ suçlarından 30 sene 9’ar ayak tabanı kadar, değişik şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Fettah Yiğitlik, Gülderen Yerel Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Yerel Şengül, Sınırlanmış Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Yerli’in 2 yıldan başlayarak mütebeddil yıllardan hapisle cezalandırılmaları irade edildi. 15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya meydan olmadığı’ kararı verildi. – ANKARA

Share: