Elazığ, Mardin ve Siirt’te öğrenciler eğreti geçitlerini “Hayata saygı duruşu” sloganıyla kırmızıya boyadı

Elazığ, Mardin ve Siirt’te ilkokul öğrencileri marifetiyle İçişleri Bakanlığınca “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında palyatif geçitleri kırmızıya boyandı.

Elazığ’dahi Şehit Senet Gaffar Ortaokulu uğrunda trafikte eğreti önceliğine dikkati örtmek ve sürücü duyarlılığını bırakmak amacıyla başlatılan kampanya kapsamında izlence düzenlendi.

Öğrencilerle arızi geçidini kırmızıya boyayan Vali Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, trafikte bulaşıcı önceliğine dikkati gidermek için öğrencilerle etkinlik yaptıklarını söyledi.

Ilbay Toraman, İçişleri Bakanlığının trafik kazalarının, kazalarda ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması, trafikte yayalara dikkati temizlemek amacıyla Türkiye genelinde faaliyet yürüttüğünü anlattı.

Mardin

Mardin’bile kalıp Artuklu ilçesinde Gülser-Mahmut Tatlıdede Ortaokulu önünde düzenlenen etkinlikte, Ilbay Mahmut Demirtaş, öğrencilerle yaya geçidini kullanarak yolun karşısına geçti ve yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Demirtaş, anahtar sürücülerine kampanya üzerine bilgi verdi.

Trafik kazaları ve fert kayıplarını arz organ indirmeye çalıştıklarını aktaran Demirtaş, “2030 yılına kadar yayalarda fert kayıplarını yüzdelik 50 oranında indirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için dahi hem yayalarımızın hem de sürücülerin bilinçlendirilmesi amacıyla benzeri kampanya başlattık. Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siirt

Siirt’te ise Atatürk İlkokulu önünde düzenlenen programa, Türk bayraklarıyla katılan öğrenciler, trafikte bulaşan önceliğine dikkati çekti.

Ilbay ve Şehremaneti Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, kampanyada öğrencilerle geçici geçidini kırmızıya boyadı, sürücülere trafik kurallarıyla ilişik risale dağıttı.

Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, trafikte gelgeç önceliğine dikkati elde etmek üzere iklim genelindeki arızi geçitlerinin kırmızıya boyanmaya başlandığını belirtti.

Kampanya ile ait çekicilik ve öğrencilerle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Siirt’te olan kazaların yarısından ilavesi yayaların karıştığı kazalardır, yayalara darp kazalarıdır. Bunların yarısından dahası birlikte 18 gözyaşı altı sâri kazasıdır. Zımnında yapılacak farkındalık çalışmaları önemlidir.”

Programa, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Deniz Edip, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Emrullah Iri, İl Güvenlik Müdürü Melik Yıldırımoğlu ve öğrenciler katıldı.

Share: