Hacı Bektaş Ege Müzesi FPV dronla görüntülendi

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde, FPV dronla görüntülenen Hacı Bektaş Ege Müzesi, Kadıncık Ana Evi ve kerpiçten yapılan tarihi gaz değirmeni ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

İnsanlığa hoşgörü, birlik, hazar ve beraberlik mesajlarıyla yüzyıllardır adı cıvıl cıvıl Hacı Bektaş Iye’nin türbesi, döneminde mergup malzemeler ve şahsi eşyalarının sergilendiği müze, çarkıt Türk saraylarında gözlenen üç avlulu iskân düzeni ile dikkati çekiyor.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in talimatıyla tebeddülat ve onarımdan geçirilen ve devam fail süreçte 16 Ağustos 1964 tarihinde ziyarete açılan müze, seçkin yıl on binlerce domestik ve yabancı konuğu ağırlıyor.

Hacı Bektaş Iye Müzesi’nin kuzeyinde düz alan Kadıncık Anne Evi ise ilçenin 13’ncü yüzyıldan beri ayakta olan yapılarından biri olarak biliniyor.

İlçede yer haddinden fazla ziyaretçi kayran mekanlardan olan Kadıncık Asıl Evi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca, restorasyona tabi tutuldu. Orijinaline uygun şekilde hizmet ve onarımdan geçirilen Kadıncık Ana Evi, sabık yıl Hacı Bektaş Iye’nin vefatının 750’nci yılı nedeniyle planlı ihtifal etkinliklerindeki törenle konuklarını ağırlamaya başladı.

İlçedeki koskocaman tarihi yapılardan olan Bektaş Nazik Türbesi de müzenin geçenlerde saha alıyor. 1603’te Selçuklu mimarlık tarzında kesme taştan inşa edilen Bektaş Nazik Türbesi’nde 5 Temmuz 2021’de bakım, onarım ve yenileme çalışmaları başlatıldı.

Çalışma kapsamında türbenin dış cephesinin bozulan derzleri onarıldı, aut cephenin tümü kumlama tekniğiyle temizlendi. Çevresini saracak şekilde akaçlama sistemi oluşturulan binanın pencereleri değiştirildi, kapıların bakım onarımı yapıldı.

Türbe, geçen hafta Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eliyle ziyarete açıldı.

İlçede 1927 yılında kerpiçten yapılan gürültü değirmeni, hizmet verdiği 1954’ten sonra harabeye döndü. Etraflı yıllar sonra yapı, yeniden hanay bulması için restore edildi.

Osmanlı dönemi mimarisine akıllıca olarak inşa edilen değirmenin hangi devir yapıldığı karşı bağlanmış bir belge evet bile yazıt bulunmuyor fakat araştırmalara göre, değirmenin 1920-1930 yılları ortada yapıldığı tutum ediliyor.

1954 yılına büyüklüğünde ilçe halkı ve yakın çevredeki köylülere hizmet sunulan yel değirmeni ve çevresinde oluşturulan yeşil düzlük, 2018 yılında başlatılan restorasyonun ardından meraklıları ağırlamaya başladı.

Hacı Bektaş Veli Müzesi FPV dronla görüntülendi.Share: