Hazırlıklar tamamlandı, bu şeb ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Büyüklük genelinde denizlerde av yasağının 1 Ilkgüz’bile kalkacak olmasının ardından bu tün denize açılacak olan tekneler serencam hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’üstelik başlayacak bakir av sezonu için bu tün ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak ve sezona palamut avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’birlikte başlayan haram dönemi 1 Eylül itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’de denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın peşi sıra serencam hazırlıklarını tamamlayarak denize açılmak için beklemeye başlarken yıpranmamış sezondan umutlu olduklarını söylediler.

Sabık sezon palamudun olmadığını bu mevsim ise beklentilerin ferah yönde olduğunu belirten Yılmayan Balıkçılık sahiplerinden Resul Yılmaz, “Kullanılmamış sezondan beklentilerimiz iyi yönde balık görünüyor palamut var inşallah iyi olacak. Sabık zaman da bereketli idi ancak sivri yoktu bu sene elan ferah görünüyor inşallah ongun olacak az buçuk masraflarımız biraz arttı. Şu dakika Zonguldak tarafında balık ciddi görülüyor ancak denize çıkmadan açık tıpkısı husus hikâyelemek akıllıca değil. Balık nereye giderse tığ dahi peşinde olacağız. Teknemizde 40 kadar insan çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Tığ çok eski 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan bile bize kaldı. 2005 yılında pelit çok olmuştu 2015’de birlikte oldu bu yıl imdi görünüyor inşallah gür tamam vatandaşımızda kızgın balık eşya inşallah serbest masraflarımız az buçuk henüz efdal” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmaz de “Hazırlıklarımız tükenik. Beklentimiz avcılığın gür olacağı yönünde. Sezona pelit avcılığı ile başlayacağız. Kestirmece 4 yıldır eli nimetli sivri avcılığı olmuyordu inşallah bu sene verimli olacak. Nisan 15 mevsim bitiminden bugüne kadar ağların tamiri koyulmak üzere teknemizdeki başka eksikleri gidermeye çalıştık. Genellikle Karadeniz’bile avlanacağız, balık nerede olursa bizde peşinden gireceğiz. Sinop’üstelik olursa Sinop’a, İstanbul’bile olursa İstanbul’a gideceğiz” diye niteleyerek konuştu. – TRABZON

Share: