İsrail medyası duyurdu: Türkiye ile İsrail’in normalleşme süreciyle ilgilendiren izah yapması bekleniyor

İsrail ve Türkiye on yıldan etraflı süredir kötümser olan diplomatik ilişkileri baştan kurmaya çalışırken, İsrail medyasından dikkat çekici tıpkı sav ortaya atıldı.

12 yıl geçmiş Semavi Marmara olayıyla bozulan İsrail-Türkiye ilişkileri akıbet dönemde ivme kazanırken, İsrail basını, iki ülkenin mümasil zamanda bire bir açıklama yaparak, ‘ilişkilerin eksiksiz anlamıyla normale döndüğünü zar edeceğini’ öne sürdü.

İsrail merkezli iletişim araçları kuruluşu Sınır 12, önümüzdeki saatlerde konuyla ilgili resmi benzeri açıklama gelmesinin beklendiğini bile duyurdu. İki ülke arasında normalleşme sürecinde varılan anlaşmanın, Tel Aviv ve Ankara’evet büyükelçilerin dümbelek dönmesini da kapsadığı bildirildi.

MAVİ MARMARA OLAYI

İsrail’mağara, aut dünyayla bütün bağlantısını kopardığı Gazze’ye insani müzaheret götürücü Semavi Marmara gemisi, 31 Mayıs 2010 yılında dünyanın bir nice ülkesinden çok sayıda aktivistle birlikte İstanbul’dan yola kullanılmış, İsrail’in gemiye alarga ve sudan düzenlediği akın sonucu 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından İsrail ve Türkiye arasında ilgiler kopma noktasına gelmişti.

Share: