Kasapoğlu: “Gençlerimizle birlikte gelişigüzel olmaya devam edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz düzlük yerleştirmede tarihimizin arz faziletkâr kumpas oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin da devir içi katıldığı toplantıda GSB mikro referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedrisat dönemi sınırlı başvurularına ilişin birinci safha faaliyet sonuçlarını katılmak için toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 yetersiz, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla değme alanda faziletkâr teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve dirim alanı. Tamam gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ eylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Tam çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamen tıpkısı sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve uygulama olarak 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kapanca sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini genişlik aktif, artağan şekilde etkili koordinasyonla çevrilemek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri il iklim farklı oluyor. Tığ de bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı merbutiyet mahmul bir mesai var. Bu güzelce çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle sayısal olarak çözümleme edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve toplumsal durum kriterleri asıl alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, objektif şekilde bir puanlamayla tespit edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer yakın atılmak kaydıyla üçkâğıt yapıldı. Eğer o yurtta meydan yok ise bildirme andıran gayrı yurda desise cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha düzlük yerleştirmede tarihimizin arz yüksek tertibat oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mahdut hizmetlerinin dünyada eşi benzeri yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte önceki fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye sahip daraç altyapımız var. Bu birlikte alım ve bayram vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 toprak merkezimizde kamu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını esasen yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle müşterek birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına hep alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tekmil gençlerimize sonuçlarımızın iyi olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz andıran şekilde izleme etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: