Orhan, “KARDEMİR çokça pir benzeri yere gelmiş ve önü açılmıştır”

Karabük Hür Teşebbüs Çıpa Polat Haddecileri Derneği çarkıt Başkanı Amaç Orhan, 2010 yılından beri verdikleri haksız rekabet mücadelesi sonrası atanan umumi heyet üyeleriyle gelişigüzel KARDEMİR’in serencam yıllarda esmer geçmesine katkı sağlayıcı Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Garaz Orhan yaptığı açıklamada, KARDEMİR yönetimini oluşturan 3 sülale ile ilişkin sıkıntıları dile getiren ve tüzel bire bir mücadeleye 2010 yılından itibaren girdiklerini belirterek, “Bu dönemde yaşananları kısaca izah etmek icabında bu ailelerin yönetimlerin KARDEMİR’dahi nahak rekabet yaptıklarını haykırdık. Sermaye Piyasası Yerleşmiş da bu haykırışımıza güvenerek bir rapor düzenledi. Bu raporda haksız rekabetin varlığını tayin etmişti. Bunun akabinde bile lüzumlu domestik ister millî basın aracılığıyla kamu Türkiye’ye duyurmaya çalıştık” dedi.

Mücadelelerini afişe etmek için hazırladıkları bin adet klasör dosyayı kuvvet partisine, mugayeret partilerine ve Türkiye’deki gelişigüzel yere gönderdiklerini ifade eden Orhan, “Haykırışımızın sebebi açıktı. KARDEMİR’üstelik oluşan haksızlıklara dur demekti. O günkü Sermaye Yerleşmiş Piyasası Oturmuş raporunda üstelik enteresan bire bir nokta ve belirleme vardı. Belirleme KARDEMİR’i oluşturan 3 aileye yüzde 76.4 oranında KARDEMİR ürünleri aktarılmıştır diyordu. Bunlarla haklılığımız bir bir ortaya çıkıyordu” diye niteleyerek konuştu.

Mücadele böylelikle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın seslerini duyduğunu aktaran Orhan, “İlk ilk KARDEMİR’e 3 lime bağımsız umumi heyet üyesi gönderdi. Bu rüfeka evvel geldiğinde KARDEMİR ile ilişik bahsetmiş olduğumuz konulara değindiler. Bunların sonucunda hükümete bir anlatım gönderdiler. Almak kim söylediklerimiz doğruydu kim Cumhurbaşkanımız bunun akabinde KARDEMİR’e 2020 yılı Teşrinisani ayında 9 tane yönetim kurulu üyesini gönderdi. Ailelerin oyları ile Cumhurbaşkanımız eliyle gönderilen umumi heyet üyelerimiz oluştu. Bu yönetim kurulu üyelerimizle 2020 yılının Teşrinisani ayında göreve başladıktan bilahare KARDEMİR 2021 yılında tarihi bir rekor kırdı. 3.8 milyar TL kar ile karşımıza daha çok. Bunu çipo polat sektörünün gani gidişine bağlayabilirler ama bunun rast olmadığını 2022 yılında gördük. Bu yılda kısım keder olduğu halde evvel 6 aylık dönemde KARDEMİR 2.3 bilyon TL’lik gine kar açıkladı” ifadelerini kullandı.

20 yıldır KARDEMİR yönetimini oluşturan üç ailenin olduğu dönemde hiç kar edilmediğinin altını çizen Orhan, şu ifadelere yer verdi: “Bu arkadaşların sığınacakları kâh konular var. Biz kar etmedik ama KARDEMİR’üstelik yatırımlar yaptık diyerek. Neydi yaptıkları yatırımlar. Ray Yanay Haddehanesi, Kangal Haddehanesi ve Tren Tekeri Haddehanesinin kurulması. Buradan şurası anlatmak istiyorum. 2021 yılında 3.8 bilyon TL kar ortalama kurla tahminî 450 milyon dolarlık tıpkısı kar oluyor. Tığ Kangal Haddehanesini 80 milyon dolara, Ray Profil Haddehanesini birlikte 120 milyon sayarsak 200 milyon dolar yapıyor. Katar Tekeri Haddehanesini dahi döke saça kursan 50 milyon dolar. Yani yaptıkları 3 lime üretimlik 250 milyon dolar yapar. 450 milyon dolardan 250 milyon doları çıkarırsanız 200 milyon dolar kasanızda dünyalık kalır. Yani sığınacak tek limanda olmamıştır.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a ve gönderilen yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Orhan, liyakatli yönetimlere değme antlaşma gerekseme olduğunu aktardı.

KARDEMİR yönetimini oluşturan şirketlerin benzeri taraftan yönetim kurulu ayrıksı taraftan almaç olmasının sakıncalı olduğunu yıllardır dile getirdiklerini kaydeden Orhan, “Ticaret müsaadelerinin iptali amacıyla davalar açtık. Bu uygulamaları KARDEMİR’in bile yapması gerekiyordu. Buradan KARDEMİR Dümen Kuruluna de çığırmak istiyorum. Şuanda sanırım Yüzyıl Polat firması KARDEMİR’in yönetiminde tecim yaparak duruyor. Kamil Güleç Bey’in yönetiminde bulunmuş olduğu Çağ Polat firmasına KARDEMİR’in ticaret etme müsaadesi murafaa kararıyla iptal edilmiştir. KARDEMİR’in hukukçularına birlikte sesleniyorum. Domestik mahkemenin verdiği kararı aynı uygulamalarını istek ediyorum. Bu çerçevede orada bulundukları duruşma kararları ile eski yıllardaki haklılığımız ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda gösterdiği mücadelede uymazlık partilerinin beraberinde olmamasına tepki gösteren Orhan, şunları söyledi: “2021 yılında 3.8 milyar TL, 2022’nin geçmiş 6 ayında 2.3 bilyon TL kar ederken Cumhurbaşkanımızı takdir etmeleri gerekir Buradaki haksızlığı ve yapılanların yanlışlığını görmüştür. Buraya gönderdiği arkadaşlarımız da burayı çok adamakıllı yönettiler ve yönetmeye bitmeme etmektedirler. Son namına KARDEMİR haddinden fazla adamakıllı tıpkı yere gelmiştir. Elan dahi önü açılmıştır.” – KARABÜKShare: