SİİRT’TE PKK’LI TERÖRİSTLERİN KATLETTİĞİ 37 SİVİL YURTTAŞ DUALARLA ANILDI

SİİRT’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 1993 yılında yarıcı yıldırı örgütü PKK’lı teröristlerce şehit edilen çoğu yavru ve karı 37 sivil vatandaş, düzenlenen törende dualarla anıldı.

Siirt Valiliği ve Şirvan Kaymakamlığınca, 1993 yılında yıldırı örgütü PKK yoluyla düzenlenen saldırılarda Daltepe köyünde 27, Kalkancık köyünde ise 10 tutmak amacıyla martir edilen çoğu çocuk ve eş 37 sivil yurttaş için ihtifal töreni düzenlendi. Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde planlı yâd törenine Vali Osman Hacıbektaşoğlu, İl Uyanık Komutanı Tugay Emrullah Iri, İl Inanma Müdürü Kağan Yıldırımoğlu, Kaymakam Emrah Bilcümle, Siirt Güvenlik Korucuları ve Şehit-Gazi Aileleri Federasyon Başkanı İsmail Şehitoğlu, şehit yakınları ve köylüler katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ensar Cami İmamı Ramazan Yerey yoluyla Kur’an-ı Bonkör tilaveti okundu.

‘TARİHTE YAĞIZ BİR TOPRAK ADINA YERİNİ ALMIŞTIR’

Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, burada yaptığı konuşmada, olayın hunharcasına gerçekleştirilen bir kırım olduğunu vurgulayarak, Tarihte karaca benzeri leke adina yerini almıştır. Gözü dönmüş bu caniler aynı şeb baskınında camilere sığınmış ve adı daha konulmamış üç-ilkokul aylık bebekler ile avrat ve buğulanmış 37 vatandaşımızı şehit etti. Bugün Daltepe köyümüzde batmış mevcut 27 şehidimiz ile Kalkancık köyünde batmış kâin 10 şehidimizin ermiş hatırlarını keyiflendirmek ve kendilerini anmak amacıyla bütün bulunmaktayız. Bizler zaman huzur ve cüret içre yaşıyorsak, Tanrı’ın nimetlerinden yararlanıyorsak, bayrağımız bu semalarda özgürce dalgalanıyorsa, ezanımız susmuyorsa, aha bu şehitlerimizin sayesindedir. Bu vatanın, bu toprağın sahipleri şehitlerimizdir. Bu şehitlikte 8 aylık Gülcan bebek ve elan adı konmamış bebekler dahi şehitlerimiz arasındadır. Bilcümle şehitlerimize Tanrı rahmet eylesin. Hiçbir devir şehitlerimizi unutmayacağız. Onların emanetlerine millet adina, ihtişam yerine cemaat çıkacağız. Tanrı milletimizi devletimizi korusun. Tanrı sizleri korusun? dedi.

Share: