Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline tedarik yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara yönelik açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedbir yaptığını belirtti.

Tayvan’ın söz konusu tatbikatları süratli kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu belirten Wu, Çin’in eylemlerinin bir sonucu kendisine lehçe hazar ve istikrarın de tehlikeye girdiğini anlatım etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline girişmek için askeri tatbikat yapıyor. Tayvan’da halkın moralini zayıflatmak üzere serbest çaplı askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının birlikte siber saldırılar, dezenformasyon ve konuşu zorlamalar yapıyor. Tayvan banko ayrıksı ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve arsıulusal topluluğa iltihak ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı dahi demokratik cümle eliyle ortaklaşa iradesini ifade etme hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda zılgıt ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri kendisine tehdit ediyor ve çabalarını artırmaya devam ediyor. Bu bir üs. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini kemiksiz zar etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında seyrüsefer özgürlüğünü sıkıntı altına almaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Share: