KUŞADASI’NA SIĞINAN UKRAYNALILAR ‘BAĞIMSIZLIK GÜNÜ’ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

RUSYA’nın Ukrayna’ya cebin 6 kamer geçmiş başlatmış olduğu askeri harekat zımnında Kuşadası’na sığınan eş ve füru Ukrayna’nın istiklal günü için tıpkısı araya geldi. Toplanmış 55 ülkeden kestirmece 5 bin Ukraynalı’nın zoom uygulaması üzerinden bağlantı kurmasıyla çarpışma mağdurları bilcümle benzeri ağızdan milli marşlarını söyledi.

1991 yılında Sovyet Toplumcu Cumhuriyetler Birliğinden (SSCB) ayrılan Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının 31’inci sene dönümünü tesit etmek amacıyla Kuşadası’nda cıvıl cıvıl kavga mağdurları geçmiş bir araya geldi. Yunus Emre Parkı’nda zoom uygulaması üzerinden görüşen kısaca 5 bin Ukraynalı cenk mağduru ile Kuşadası’nda hayat dolu çekişme mağdurları milli marşlarını söyleyerek önsezi yoğun anlar yaşadı. Peşi Sıra kavga mağdurları, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu askeri harekatın üzerinden 6 ay geçmesi zımnında bu süreçte kendilerine destek olan Kuşadası Belediyesi ve Şehir Konseyi’ne teşekkürname söylemek amacıyla bozuk düğün salonunda toplandı.

‘KUŞADASI BELEDİYESİ OLMADAN BU KADAR YARDIM TOPLAYAMAZDIK’

Kuşadası Site Konseyi Başkaları Meclisi Koordinatörü Olena Türbülans, Kuşadası Belediye Komutan Yardımcısı Seyfi Seyhan Suvari’ye çarpışma mağduru çocukların boyadığı taşlar ve yaptığı resimlerden hediye etti. Olena Burgaç, “6 ay evvel başlayan savaş sürecinde buraya sığınan kadın ve çocuklardan Kuşadası Belediyesi olarak desteklerinizi esirgemediğiniz üzere teşekkür ederiz” dedi.Kuşadası Belediye Başbuğ Yardımcısı Seyfi Seyhan Suvari ise savaşın yarattığı tahribata alın sevginin ve dayanışmanın önemine ilgi çekti. Başbuğ Yardımcısı Suvari, “Savaşın yaşandığı temas yerde kırıcı yıkımlar ortaya çıkıyor. Maalesef kim yaşadığımız yüzyılda karşımıza böyle savaşlar hala çıkıyor, bizleri üstelik çok üzüyor. Kuşadası halkı kendisine bağımlı ki seçkin zaman sizlerin yanındayız. Kuşadası Belediyesi kendisine de elimizden geldiğince bindi olmaya çalıştık ve seçme ant devam edeceğiz” dedi.Kutlama etkinliği Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Temaşa Sahnesi’nde Ukraynalı uğraş mağduru torunlar marifetiyle yapılan raks gösterileriyle bitmeme etti. Dans gösterisinin peşi sıra savaşta evi bulunmayan olan insanların komşularıyla bu arada hayatını yeniden mensur etmesini laf alan ‘Tologa’ filmi gösterildi.

BARIŞIN VE HOŞGÖRÜNÜN SİMGESİ AHALI HEYKELİ MİLLİ RENKLERLE AYDINLATILDI

Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının 31’inciyıl dönümünde nısfınnehar saat 14.00’üstelik başlayan etkinlikler, İsmail Toplama Hukuk ve Hazar Meydanı’nda mevcut barışın ve hoşgörünün simgesi El Heykeli’nin Ukrayna’nın milli sembol renkleri ile aydınlatılmasıyla sona erdi.Share: