Sivas haberleri | Bin yıllık atıştırmalık Sivas’tan Avrupa’ya ihraç ediliyor

Sivas Altınyayla Karı Kooperatifi aracılığıyla üretilen kavurga Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Sivas Altınyayla Eş Kooperatifi’nde müteharrik kadınların yaptıkları kavurga lezzetiyle özen çekiyor. Sivas’a özgü Zeron buğdayları özenle seçilip kurutulmasının arkası sıra, gübre yakılan tandırlarda kavrularak kavurgaya dönüştürülüyor. Sivaslıların vazgeçilmez lezzetleri ortada meydan alan kavurga Avrupa’birlikte etkili gurbetçilerden dokunaklı kâm görüyor. Kilogram fiyatı 70 liradan satılan kavurganın besleyici oluşu ve tok tutması dolayısıyla kilogram problemi olanlar için ideal ayrımsız azık kaynağı olarak görülüyor. Kavurganın bin yıllık bire bir geçmişi olduğu gelecek sürülürken bilindik yeryüzü çarkıt çerezlerden birisi olduğu bile sav ediliyor.

Sivas’a ibdai Zeron buğdayıyla yapılıyor

Sivas Altınyayla Karı Kooperatifi Başkanı Mevlüde Sarıkaya, kavurganın buğdayında iriliği ve lezzeti açısından alelhusus dede tohumu olan Zeron buğdayını yeğleme ettiklerini belirterek, “Kavurga Sivas’a ibdai dede tohumu olan Zeron buğdayından yapılıyor. İriliği ve hoşlanma adına daha çok yeğleme edildiği için Zeron buğday kullanıyoruz. Güç dilek görüyor. Çayların yanında vazgeçilmez tıpkısı lezzettir. Buğdayı eleyip temizleriz, henüz sonra çıtır olması üzere kuruturuz. Hele lezzeti güzel olduğu üzere tandırda sacın üstünde yapılır. Sac ısındıktan bilahare buğdayları sacın beden bile kavurur tepsilere alırız. Fiyatımız buğday fiyatlarının artmasıyla birlikte kilo fiyatını 70 liradan satıyoruz” şeklinde konuştu.

Yurt dışına as yapılıyor

Sarıkaya özellikle Hollanda’ya Fransa’ya ve güçlükle dışı ülkelerine bey yaptıklarını belirterek, “Mugaddi ve tok miktar, kefaret yapanlar amacıyla bence temiz aynı kuruyemiştir. Işkembe dostudur ve gastrite iyi sağlık amma velakin faydaları saymakla bitmez. Çayın yanında misafirlerimize izzetüikram ederiz. Sivaslılar üzere vazgeçilmez benzeri arık yemiştir. Vaktiyle imkansızlıklar yüzünden bisküvi ve ikramlıklar olmadığı üzere babaannelerimiz misafirlere kavurga ikram ederlerdi. Bizde baştan bu adeti aktarılma yüzüne çıkararak devam ettirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: