Ukraynalı çarpışma mağdurları Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür etti

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı altı ay evvel başlatmış olduğu askeri harekat zımnında Kuşadası’na sığınan avrat ve füru Ukrayna’nın istiklal günü için benzeri araya geldi. Mecmu 55 ülkeden tahminî ilkokul bin Ukraynalının aynı internet uygulaması üzerinden bağlantı kurması ile savaş mağdurları bütün tıpkı ağızdan milli marşlarını söyleyerek tıpkısı rekora imza attı.

1991 yılında Sovyet Toplumcu Cumhuriyetler Birliğinden (SSCB) ayrılan Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının 31. sene dönümünü tebrik etmek için Kuşadası’nda etkili çekişme mağdurları aynı araya geldi. Yunus Emre Parkı’nda tıpkı internet uygulaması üzerinden görüşen kısaca ilkokul bin Ukraynalı cidal mağduru ile Kuşadası’nda hayatiyetli cenk mağdurları milli marşlarını söyleyerek ihtisas yoğun anlar yaşadı. Peşi Sıra savaş mağdurları, Rusya’nın Ukrayna’ya cebin başlatmış olduğu askeri harekatın üzerinden 6 kamer geçmesi nedeniyle bu süreçte kendilerine bindi olan Kuşadası Belediyesi ve Şehir Konseyi’ne teşekkür söylemek üzere çarkıt düğün salonunda toplandı.

Kuşadası Şehir Konseyi Eller Meclisi Koordinatörü Olena Burgaç, Kuşadası Belediye Komutan Yardımcısı Seyfi Seyhan Suvari’ye cenk mağduru çocukların yapmış boyadığı taşlardan ve yaptığı resimlerden hediye etti. Olena Türbülans, “Umum şeş kamer önceki başlayan uğraş sürecinde buraya sığınan avrat ve çocuklardan Kuşadası Belediyesi namına desteklerinizi esirgemediğiniz için teşekkür ederiz. Kuşadası Belediyesi olmadan bu büyüklüğünde arkalama toplayamazdık” dedi.

Uray Komutan Yardımcısı Seyfi Seyhan Suvari ise savaşın oluşturduğu tahribata alın sevginin ve dayanışmanın önemine dikkat çekti. Başkan Yardımcısı Seyfi Seyhan Suvari, “Savaşın yaşandığı rastgele yerde kilolu yıkımlar ortaya çıkıyor. Maalesef kim yaşadığımız yüzyılda karşımıza hakeza savaşlar bibi çıkıyor, bizleri üstelik haddinden fazla üzüyor. Biz Kuşadası halkı yerine tabi kim seçkin ahit sizlerin yanındayız. Kuşadası Belediyesi yerine dahi elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık ve değme zaman bitmeme edeceğiz” dedi.

Kutlama etkinliği Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Seyretme Sahnesi’nde Ukraynalı cenk mağduru torunlar vasıtasıyla yapılan raks gösterileri ile devam etti. Raks gösterisinin peşi sıra savaşta evi yok olan insanların komşularıyla bu arada hayatını yeniden nesir etmesini konu düzlük ‘Tologa’ filmi gösterildi.

Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının 31. sene dönümünde öğlen saat 14.00’de başlayan etkinlikler, İsmail Çokluk Ülfet ve Barış Meydanı’nda mevcut barışın ve hoşgörünün simgesi Umum Heykeli’nin Ukrayna’nın milli simge renkleri ile aydınlatılmasıyla sona erdi. – AYDIN

Share: